VUVG-L10-B52-T-M7-1P3
Certification :
ISO Standand
Place of Origin :
EU
MOQ :
1 PC
Price :
USD100 Per Each
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram Paypal
Supply Ability :
50 PCS Per Week
Delivery Time :
7 working Days
Packaging Details :
Box, Carton 12.5*6*6 CM
Valve function :
5/2 double solenoid
Type of actuation :
Electric
Valve size :
10 mm
Operating voltage :
24V DC
Operating pressure :
1.5 bar ... 8 bar
Design :
Piston gate valve
Nominal size :
4 mm
Sealing principle :
Soft
Switching time reversal :
7 ms
Description
FESTO 566475 Solenoid Valve VUVG-L10-B52-T-M7-1P3 Double Coil DC24V 8069719
Solenoid valve for individual connection VUVG
Compact universal valve
Connection technology via E-box
High flow rate relative to its size
In-line valves can be used as individual valves or manifold valves
Feature Value
Valve function 5/2 double solenoid
Type of actuation Electric
Valve size 10 mm
Standard nominal flow rate 340 l/min ... 380 l/min
pneumatic working port M7
Operating voltage 24V DC
Operating pressure 0.15 MPa ... 0.8 MPa
Operating pressure 1.5 bar ... 8 bar
Design Piston gate valve
Approval RCM trademark
c UL us - Recognized (OL)
Degree of protection IP40
IP65
With plug socket
Nominal size 4 mm
Exhaust-air function With flow control option
Sealing principle Soft
Mounting position optional
Manual override Detenting
Non-detenting
Covered
Type of piloting Pilot actuated
Pilot air supply Internal
Symbol 992897
lap Positive overlap
Pilot pressure 0.15 MPa ... 0.8 MPa
Pilot pressure 1.5 bar ... 8 bar
Suitability for vacuum no
Switching time reversal 7 ms
Duty cycle 100%
Max. positive test pulse with 0 signal 700 µs
Max. negative test pulse with 1 signal 900 µs
Characteristic coil data 24 V DC: 1.0 W
24 V DC: low-current phase 0.3 W, high-current phase 1.0 W
Permissible voltage fluctuations +/- 10 %
Operating medium Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Feature Value
Vibration resistance Transport application test with severity level 2 to FN 942017-4 and EN
Restrictions for environmental and media temperature -5 ... 50° C
Without holding current reduction
Shock resistance Shock test with severity level 2 to FN 942017-5 and EN 60068-2-27
Corrosion resistance class CRC 2 - Moderate corrosion stress
Media temperature -5 °C ... 60 °C
Ambient temperature -5 °C ... 60 °C
Product weight 55 g
Electrical connection Via electrical sub-base
Type of mounting Either:
On manifold rail
With through-hole
Pneumatic connection, port 1 M7
Pneumatic connection, port 2 M7
Pneumatic connection, port 3 M7
Pneumatic connection, port 4 M7
Pneumatic connection, port 5 M7
Note on materials RoHS-compliant
Material seals HNBR NBR
Material housing Wrought aluminium alloy
ISO FESTO 566475 Pneumatic Solenoid Valves VUVG-L10-B52-T-M7-1P3 Double Coil DC24V 8069719
1 Series 9 Pneumatic connection
VUVG Solenoid valve F Flange/sub-base
2 Directional control valve type M3 M3
L In-line valve M5 M5
S Semi-inline valve M7 M7
B Sub-base valve G18 G1/8
3 Design principle G14 G1/4
Piston spool Q3 Push-in connector 3 mm
K Piston spool with sealing ring Q4 Push-in connector 4 mm
4 Size Q4H Push-in connector 4 mm, with connecting thread M7
10A Size 10, deviating flow Q6 Push-in connector 6 mm
10 Size 10 Q6H Push-in connector 6 mm, with connecting thread M7
14 Size 14 Q8 Push-in connector 8 mm
18 Size 18 Q10 Push-in connector 10 mm
5 Valve function T18 Push-in connector 1/8”
T32U 2x3/2-way valve, normally open T532 Push-in connector 5/32”
T32C 2x3/2-way valve, normally closed T316 Push-in connector 3/16”
T32H 2x3/2-way valve, 1x normally closed, 1x normally open T316H Push-in connector for 3/16”, M7
M52 5/2-way valve, single solenoid/monostable T14 Push-in connector 1/4”
B52 5/2-way valve, double solenoid/bistable T14H Push-in connector for 1/4”, M7
P53U 5/3-way valve, mid-position pressurised T38 Push-in connector 3/8”
P53E 5/3-way valve, mid-position exhausted| T516 Push-in connector 5/16”
P53C 5/3-way valve, mid-position closed T516H Push-in connector 5/16”, M7
6 Reset method for monostable/single solenoid valves
None 10 Exhaust
A Pneumatic spring No fitting
M Mechanical spring QN With fitting
R Mixed, pneumatic/mechanical spring U Silencer
7 Pilot air 11 Nominal operating voltage
Internal None
Z External 4 5 V DC
5 12 V DC
8 Manual override 1 24 V DC
None 1A 24 V AC/50-60 Hz