DSBC-50-400-PPVA-N3
Place of Origin :
China
MOQ :
1pc
Price :
EXW USD50-60
Payment Terms :
T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability :
700pcs per month
Delivery Time :
8-10 working days
Packaging Details :
plastic bag, carton,OPP bag
Brand :
FESTO
Type :
DSBC-50-400-PPVA-N3
Part no :
Pneumatic connection :
G1/4
Note on materials :
RoHS-compliant
Material bearing :
POM
Description
FESTO ISO cylinder DSBC-50-400-PPVA-N3 1366958 Pneumatic Air Cylinders
About product
Elastic cushioning: elastic cushioning rings/plates at both ends
pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Material cover:Die-cast aluminium Coat
Material piston:Wrought aluminium alloy
Buffer seal material:TPE-U(PU)
Technical Data
Stroke 400mm
Piston diameter 50 mm
Piston rod thread M16x1.5
Cushioning Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Mounting position optional
Conforms to standard ISO 15552
Piston-rod end Male thread
Design Piston Piston rod Profile barrel
Mode of operation Double-acting
Corrosion resistance class CRC 2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity VDMA24364-B1/B2-L
Cleanroom class Class 6 according to ISO 14644-1
Ambient temperature -20°C-80°C
Cushioning length 22 mm
Basic weight for 0 mm stroke 1190 g
Additional weight per 10 mm stroke 56 g