DGC-K-18-480 -PPV-A-GK
Place of Origin :
China
MOQ :
1pc
Price :
EXW USD400-450
Payment Terms :
T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability :
20 pcs per month
Delivery Time :
7-10working days
Packaging Details :
Plastic bag, Carton
Type :
DGC-K-18-480 -PPV-A-GK
Part no :
Brand :
FESTO
Piston diameter :
18 mm
Cushioning length :
16 mm
Material cover :
Die-cast aluminium
Description
FESTO Linear drive DGC-K-18-480 -PPV-A-GK 1312500 Pneumatic Air Cylinders
About Product
1.Compact design: 30% smaller than basic design DGC-G.
2.Basic drive without guide, for simple drive functions.
3.Low moving dead weight.
4.Without external guide, for simple drive functions.
5.Compact – installation length relative to stroke .
6.Choice of: Standard piston/ Extended piston.
Advantages of the sealing system
1.Long strokes with no restrictions.
2.Virtually no leakage.
3.Fully interchangeable with the linear drive DGP.
4.Easy assembly and installation.
Technical Data
Stroke 1 mm ... 3000 mm
Piston diameter 18 mm
Cushioning Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Mounting position optional
Position detection Via proximity switch
Variants Supply port at both ends Standard piston Extended piston
Mode of operation Double-acting
CE mark (see declaration of conformity) To EU Explosion Protection Directive (ATEX)
CE marking (see declaration of conformity) To UK EX instructions
Explosion protection Zone 1 (ATEX) Zone 2 (ATEX) Zone 22 (ATEX)
ATEX category gas II 2G
ATEX category dust II 3D
Explosion ignition protection type for gas Ex h IIC T4 Gb X
Operating medium Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-]
Corrosion resistance class CRC 1 - Low corrosion stress
LABS (PWIS) conformity VDMA24364-B1/B2-L
Suitable for use with food See supplementary material information
Ambient temperature -10°C-60°C
Cushioning length 16 mm