VUVG-L10-M52-RT-M5-1P3
Place of Origin :
China
MOQ :
1pc
Price :
EXW USD50-60
Payment Terms :
T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability :
100 pcs per month
Delivery Time :
7-10 working days
Packaging Details :
Plastic bag, Carton
Model :
VUVG-L10-M52-RT-M5-1P3
Order no :
566457
Brand :
FESTO
Valve function :
5/2-way, monostable
Type of actuation :
Electric
Product weight :
45 g
Description
FESTO Solenoid valve VUVG-L10-M52-RT-M5-1P3 566457 GTIN4052568100148 Pneumatic Solenoid Valves
About product
1.Pneumatic/mechanical spring return.
2.Internal pilot air supply.
3.Wrought aluminium alloy.
4.Expected high Festo quality.
5.Wide range of valve functions.
Technical Data
Valve function 5/2-way, monostable
Type of actuation Electric
Valve size 10 mm
Standard nominal flow rate 220 l/min
pneumatic working port M5
Operating voltage 24V DC
Design Piston gate valve
Type of reset Mechanical spring Pneumatic spring
Approval RCM trademark c UL us - Recognized (OL)
Degree of protection IP40 IP65 With plug socket
Nominal size 3.2 mm
Exhaust-air function With flow control option
Sealing principle Soft
Mounting position optional
Manual override Detenting Non-detenting Covered
Type of piloting Pilot actuated
Pilot air supply Internal
Symbol 00992233
lap Positive overlap
Suitability for vacuum no
Switching time off 17 ms
Switching time on 7 ms
Duty cycle 100%
Operating medium Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Corrosion resistance class CRC 2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity VDMA24364-B1/B2-L
Media temperature -5°C-60°C
Ambient temperature -5°C-60°C