CY1B40-200
Certification :
CE
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1
Price :
Negotiation
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
1000 pcs /day
Delivery Time :
within 1-10 working days after payment
Packaging Details :
Plastic bags,Boxes, Cartons, Pallets,or according to customer's requirement
Name :
Air Cylinder
Model :
CY1B40-200
Material :
Aluminum alloy
Proof pressure :
1.05 MPa
Cushion :
Rubber bumper on both ends
Color :
silvery
Description
Aluminium Alloy Cylinder CY1B Series CY1B40-200 200mm Double Acting Rodless Pneumatic Cylinder
Mounting
Caution
1.Take care to avoid nicks or other damage on the outside surface of the cylinder tube.
2.Use caution to the rotation of the external slider.
3.Do not operate with the magnetic coupling out of position.
4.Be sure that both head covers are secured to the mounting surface before operating the cylinder.
5.Do not apply a lateral load to the external slider.
Materials
Body: Aluminum alloy
Head cover: Aluminum alloy
Cylinder tube: Stainless steel
Piston: Aluminum alloy
Piston seal: NBR
Piston nut: Carbon steel
Typical Applications
Printing (Tension Control)
Semiconductor (spot welding machine, chip grinding)
Automation Control
Robot
Specifications
FluidAir
Proof pressure1.05 MPa
Maximum operating pressure0.7 MPa
Minimum operating pressure0.18 MPa
Ambient and fluid temperature–10 to 60°C
Piston speed50 to 400 mm/s
CushionRubber bumper on both ends
LubricationNon-lube
Mounting orientationFree
Mounting nuts (2 pcs.)Standard equipment (Accessory)
Principal Parts Material
DescriptionMaterialNote
Head coverAluminum alloyElectroless nickel plated
Cylinder tubeStainless steel
BodyAluminum alloyHard anodized
MagnetRare earth
Cy1b Series CY1B40-200 Rodless Pneumatic Cylinder Aluminium Alloy Material 200mm
Packaging shipping
Warranty
Quality Standards
Samples
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
SMC
Model Number :
CY1B40-200
Certification :
CE
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1
Price :
Negotiation
Contact Supplier