FR-F840-00052-2-60
Place of Origin :
China/Japan
MOQ :
1/pc
Price :
Payment Terms :
T/T, western union, D/P, alibaba
Supply Ability :
10pc/per week
Delivery Time :
3-5 working days
Packaging Details :
Carton packaging or wooden packaging
Brand :
Mitsubishi
Condition :
new and original
Lead time :
3-5 days
IP Rating :
20
Duty :
Variable Torque
Manufacturer Series :
F800
Weight (kg) :
2.5
Power Rating (kW) :
2.2
Cooling system :
Self-cooling
Description
FR-F840-00052-2-60 Mitsubishi Frequency Inverter, FR-F800 Series,3-Phase In, 2.2 kW
FR-F840 Variable Frequency Drive
What is the FR-F800 range?
Where can I use the FR-F840 Frequency Inverter?
• This variable frequency drive is a great solution for blowers.
Specifications
2.2 kW
380 V
500 V
5.2 A
4 kHz
14.5 kHz
0 Hz
590 Hz
50 Hz
60 Hz
0 ... 10 VDC
0 ... 10 V
0 ... 20 mA
0 ... 5 V
2
IP20
3
FR-F800 Series
Panel Mount
Screw Terminal
-10 °C
50 °C
150 mm
260 mm
140 mm
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Mitsubishi
Model Number :
FR-F840-00052-2-60
Place of Origin :
China/Japan
MOQ :
1/pc
Price :
Payment Terms :
Contact Supplier