FR-F840-01160-2-60
Place of Origin :
China/Japan
MOQ :
1/pc
Price :
Payment Terms :
T/T, western union, D/P, alibaba
Supply Ability :
10pc/per week
Delivery Time :
3-5 working days
Packaging Details :
Carton packaging or wooden packaging
Brand :
Mitsubishi
Condition :
new and original
Lead time :
3-5 days
Applicable motor capacity (kW) :
55 kW
Product Type :
FR-F800 Series Inverter
Cooling system :
Forced air cooling
Voltage :
Three-phase 380 to 500 V
Power supply capacity (kVA) :
107
Shipping Weight :
47 Kg
Description
FR-F840-01160-2-60 75HP 460V Mitsubishi F800 VFD, Inverter, AC Drive
Product details
Reduced Cost - Standard Ethernet connectivity without add-on modules.
Specifications
Brand
MITSUBISHI
Phase
Three Phase
Rated Input Frequency
60 Hz
Phase Rating
3 Phase Input - 3 Phase Output
Frame Size
H
Constant Torque / Variable Torque
Variable Torque
Enclosure Rating
IP 00
Horsepower Rating
75 HP
Rated Voltage
460 V
Product Condition
New
Communication Protocol
Modbus TCP/IP, CC-Link IE
Rated Amps
106 A
Output Amperage Rating
116 A
Output Voltage
460 V
HP Rating @ 110% OL
75 HP
HP Rating @ 120% OL
Amp Rating @ 110% OL
116 A
Amp Rating @ 120% OL
106 A
Model
FR-F840-01160-E360
Height
21.67 in
Width
17.13 in
Depth
9.84 in
Warranty
1 Year
More Information
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Model Number :
FR-F840-01160-2-60
Place of Origin :
China/Japan
MOQ :
1/pc
Price :
Payment Terms :
Contact Supplier