NS15-TX01S-V2
Place of Origin :
China/Japan
MOQ :
1/pc
Price :
Payment Terms :
T/T, western union
Supply Ability :
10pc/per week
Packaging Details :
Carton packaging
Warranty :
180 days
Lead Time :
1-3 days
Type of display :
TFT
Condition :
New
Screen diagonal :
15 Inch
Supply voltage :
24V DC
Pixel count :
1024x768 pixels
Number of Ports :
6
Shipping term :
DHL,Fedex
Description
NS15-TX01S-V2 Touch screen HMI, 15 inch XGA, TFT, 1 x RS-232C & 1 x RS422 ports, Ethernet
Specifications
Item
NS15
Display type
15 inch color TFT
Display resolution
1024×768 (XGA)
Number of colors
256 (32.768 for image data)
Backlight
2×CCFL
Backlight lifetime
Min. 50000 hours
View angle
Left/right ±85°, Top 70°, Bottom 80°
Touch panel
Analog resistive touch
Number of functional keys
3
Dimensions in mm (H×W×D)
304×405×75.8
Weight
4.2 kg max.
Screen data capacity
60 MB
Internal memory
Bit memory: 32,767 bits, Word memory: 32,767 words, Retentative memory: 8,192 bits and 8,192 words.
Memory card interface
1 slot ATA Compact Flash card
Printer connection
PictBridge support
Serial (COM1)
1×RS-232
Serial (COM2)
1×RS-232/422/485
USB Slave
For programming & printing
Ethernet
IEEE 802.3u 10Base-T/100Base-TX
Expansion module
Optional network/video unit
Line voltage
24 VDC ±15%
Power consumption
45 W max.
Battery
CJ1W-BAT01
Battery lifetime
5 years (at 25°C)
Enclosure rating (front side)
IP65F (equivalent to NEMA4)
Obtained standards
UL 1604 Class 1 Diff. 2, cUL, CE, Lloyds, DNV
Operating environment
No corrosive gases
Noise immunity
Conforms to IEC61000-4-4, 2 KV (power lines)
Ambient operating temperature
0 to 50°C
Ambient operating humidity
35% to 85% (0 to 40°C) with no condensation, 35% to 60% (40 to 50°C) with no condensation