3.8W Semi-flexible Mini Solar Panel ZW-15341534 Outdoor Waterproof PET Laminated Mini Solar Panel 5.5Vnel 18V
| Model: | ZW-15341534-P | |
| Brand: | Zhiwang | |
| Size: | 153.4mm*153.4mm*2.2mm | |
| Battery: | 11 | |
| Peak power: | 3.8W | |
| Size of Cell | 12mm*144mm | |
| Max voltage: | 5.5V | |
| Max current: | 0.62A | |
| Open voltage: | 6.08V | |
| Short current: | 0.73A | |
| Weight: | 0.15KG | |
| Product | Certification: CE EMC ROHS | |
| Operating temperature: | -40°C to +85°C | |
| Power Output | 5 year:80% of its nominal power rating | |
| Standard Testing Conditions | AM1.5 E=1000W/m2 T=25℃ Luminous intensity: 38000Lux Test ambient temperature 25 ° C ±2 ° C Humidity of 60% 70%; The normal temperature | |
| Maximum System Voltage | 20V(UL)/25V(IEC) DC | |
| Maximum Rated Current Series | 2A | |
| Current temperature coefficient | %/K | 0.06+/-0.01 |
| Voltage temperature coefficient | mV/K | -(78+/-10) |
| Power temperature coefficient | %/K | -(0.5+/-0.05) |
Features
1. High cell efficiency with quality silicon materials for long term output stability;
2. Strictly quality control ensure the stability and reliability, totally 23 QC procedures;
6. Excellent electrical performance at high temperature and low irradiance;
7. Can be widely used in decorative lights, electric toys, electronics, gifts and other industries;
8. Voltage, power, material, size and shape can be customized;
10. High quality solar cell, high solar energy conversion efficiency, up to 35%.
11. Monocrystalline or polycrystalline silicon solar cells are available.
14. Strict quality control, in line with the highest international standards;
Quality Assurance Test
Thermal cycling test (provided by the supplier of floor material and surface material)
Thermal shock test (provided by the supplier of floor material and surface material)
Electrical isolation test (laboratory simulation data)
Hail impact test (laboratory simulation data)
Mechanical, wind and torsional load tests (laboratory simulation data)
Salt spray test (provided by the supplier of floor materials and surface materials)
Light and water exposure tests (laboratory simulation data)
Wet CO2 / SO2 (laboratory simulation data)
Test ambient temperature 25 ° C ±2 ° C
The humidity of the test environment is 60%-70%
Light intensity 40*1000 LUX
The vertical distance of light is 30cm
Open-circuit test multimeter
Load the test dedicated test stand
Application battery charging
Storage environment 20cm above the ground; Humidity of 60% 70%; The normal temperature
Working environment -20℃ - +85℃
Filling factor 78
Module characteristic:
1. High conversion rate and efficient output Poly crystalline Silicon.
2. Mini Solar Panels with excellent weak light effect to charge solar kits system.
3. High quality and high transmittance of toughened glass special for mini solar panels.
4. The unique process makes the components look strong and anti-snow, and easy to install.
7. Quality solar cells with high solar energy conversion up to 19.5%.
8. Mono-crystalline or poly-crystalline silicon solar cells are for options.
10. Lifespan up to 3 years for solar panel photo-voltaic.
11. Circuit board 1.0mm board or 1.2mm board or 1.5mm board
12. Silicon wafer 18% or more multi-chip or 20% or more single chip
13. High transparency epoxy resin, PET, EVA film or semi-explosion-proof transparent glass
14. Black high temperature protection strip sticking in.
15. Packing method Carton packing
Q. Are you a manufacturer or a trading company?
Q. Is it OK to print my logo on led light product?
A: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our 3.8W Semi-flexible Mini Solar Panel ZW-15341534 Outdoor Waterproof PET Laminated Mini Solar Panel 5.5V sample.
Q. How about your delivery time?
A: Generally, it will take 15 to 30 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your 3.8W Semi-flexible Mini Solar Panel ZW-15341534 Outdoor Waterproof PET Laminated Mini Solar Panel 5.5V order.
Q. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your 3.8W Semi-flexible Mini Solar Panel ZW-15341534 Outdoor Waterproof PET Laminated Mini Solar Panel 5.5V samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery 3.8W Semi-flexible Mini Solar Panel ZW-15341534 Outdoor Waterproof PET Laminated Mini Solar Panel 5.5V.