1.4W Risen Energy Epoxy Solar Panel ZW-9595-5.5V Poly Crystalline Silicon Mini Solar Panels 5.5V
| Model: | ZW-9595-5.5V | |
| Brand: | Zhiwang | |
| Size: | 95mmx95mmx2.5mm | |
| Battery: | 11 | |
| Peak power: | 1.4W | |
| Max voltage: | 5.5V | |
| Max current: | 0.25A | |
| Open voltage: | 6.05V | |
| Short current: | 0.32A | |
| Weight: | 30g | |
| Standard Testing Conditions: | AM1.5 E=1000W/m2 T=25℃ Luminous intensity: 38000Lux Test ambient temperature 25 ° C ±2 ° C Humidity of 60% 70%; The normal temperature | |
| Product | Certification: CE EMC ROHS | |
| Warranty Period | Replacement for manufacturing defects within 3 years | |
| Optimized cell efficiency: | 18%-21% | |
| Operating temperature: | -40°C to +85°C | |
| Maximum System Voltage | 8V(UL)/10V(IEC) DC | |
| Maximum Rated Current Series | 2A | |
| Current temperature coefficient | %/K | 0.06+/-0.01 |
| Voltage temperature coefficient | mV/K | -(78+/-10) |
| Power temperature coefficient | %/K | -(0.5+/-0.05) |
Features
1. High cell efficiency with quality silicon materials for long term output stability;
2. Strictly quality control ensure the stability and reliability, totally 23 QC procedures;
6. Excellent electrical performance at high temperature and low irradiance;
7. Can be widely used in decorative lights, electric toys, electronics, gifts and other industries;
8. Voltage, power, material, size and shape can be customized;
10. High quality solar cell, high solar energy conversion efficiency, up to 35%.
11. Monocrystalline or polycrystalline silicon solar cells are available.
14. Strict quality control, in line with the highest international standards;
Quality Assurance Test
Thermal cycling test (provided by the supplier of floor material and surface material)
Thermal shock test (provided by the supplier of floor material and surface material)
Electrical isolation test (laboratory simulation data)
Hail impact test (laboratory simulation data)
Mechanical, wind and torsional load tests (laboratory simulation data)
Salt spray test (provided by the supplier of floor materials and surface materials)
Light and water exposure tests (laboratory simulation data)
Wet CO2 / SO2 (laboratory simulation data)
Test ambient temperature 25 ° C ±2 ° C
The humidity of the test environment is 60%-70%
Light intensity 40*1000 LUX
The vertical distance of light is 30cm
Open-circuit test multimeter
Load the test dedicated test stand
Application battery charging
Storage environment 20cm above the ground; Humidity of 60% 70%; The normal temperature
Working environment -20℃ - +85℃
Q. Are you a manufacturer or a trading company?
Q. Is it OK to print my logo on led light product?
A: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our 1.4W Risen Energy Epoxy Solar Panel ZW-9595-5.5V Poly Crystalline Silicon Mini Solar Panels 5.5V sample.
Q. What is your terms of packing?
Q. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CIF. And other accepted payment method.
Q. How about your delivery time?
A: Generally, it will take 15 to 30 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your 1.4W Risen Energy Epoxy Solar Panel ZW-9595-5.5V Poly Crystalline Silicon Mini Solar Panels 5.5V order.
Q. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your 1.4W Risen Energy Epoxy Solar Panel ZW-9595-5.5V Poly Crystalline Silicon Mini Solar Panels 5.5V samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery 1.4W Risen Energy Epoxy Solar Panel ZW-9595-5.5V Poly Crystalline Silicon Mini Solar Panels 5.5V.
Q.How many years for warranty?
A: Our warranty is 3 -5 years for our 1.4W Risen Energy Epoxy Solar Panel ZW-9595-5.5V Poly Crystalline Silicon Mini Solar Panels 5.5V.