ZW-15W-18V
Certification :
IS09001/14001/CE/TUV/UL,CE, EMC
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
100 SETS
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram payments for offline orders.
Supply Ability :
300sets/day
Delivery Time :
25 WORKING DAYS
Packaging Details :
Size: :
540x260x20mm
Battery :
36
Peak power: :
15W
Size of Cell :
52*52mm
Keyword: :
Solar Photo-voltaic Panel
Front Glass: :
High Transparency Tempered Glass, 3.2mm
Weight :
1.6kgs
Material :
Glass, Plastic Frame or Glass and aluminium sash Frame
Short Current :
0.95A
Max Current :
0.9A
Description
18V Glass Laminated Solar Panel ZW-15W-18V Poly Solar Panel Charger 15W Mini Solar Power Bank Charger
Product Description
Factory Supply High Efficiency Glass Laminated Solar Panel ZW-15W-18V Poly Solar Panel Charger
Model: ZW-15W-18V
Brand: Zhiwang
Size: 540x260x17mm
Material: Polycrystalline silicon plastic (aluminum) border color material can be customized.
Battery: 36
Peak power: 15W
Size of Cell 52*52mm
Max voltage: 18V
Max current: 0.9A
Open voltage: 20.8V
Short current: 0.97A
Weight: 1.7KG
Keyword: Glass Laminated Solar Panel
Front Glass: 3.2mm, High Transmission, Low iron, tempered Glass
Color: Customize
Raw Material:
Glass and Plastic Frame
Poly-crystalline or Mono-crystalline Silicon
EVA-------excellent anti-aging EVA
TPT-------TPT hot seal made of flame resistance
Operating Temperature(°C) -40°C ~ + 85°C
Maximum System Voltage 20V(UL)/30V(IEC) DC
Maximum Rated Current Series 2A
Nominal Operating Cell Temperature (NOCT) 47+/-2°C
Current temperature coefficient %/K 0.06+/-0.01
Voltage temperature coefficient mV/K -(78+/-10)
Power temperature coefficient %/K -(0.5+/-0.05)
WARRANTY
* 10 year Product Workmanship Warranty
* Quality solar cells with high solar energy conversion up to 19.5%.
* Mono-crystalline or poly-crystalline silicon solar cells are for options.
* Rigorous quality control meeting the highest international standards;
* ISO9001: 2008(Quality Management System)certified factories manufacturing world-class products;
Features
1. High cell efficiency with quality silicon materials for long term output stability;
2. Strictly quality control ensure the stability and reliability, totally 23 QC procedures;
3. High transmittance low iron tempered glass with enhanced stiffness and impact resistance;
4. Both Poly-crystalline and Mono-crystalline;
5. Excellent performance in harsh weather;
6. Outstanding electrical performance under high temperature and low irradiance;
7. It's widely used for decorative lamps, electric toys, electronics, gifts and other industries;
8. The size and shape can be customized;
10. Quality solar cells with high solar energy conversion up to 19.5%.
11. Mono-crystalline or poly-crystalline silicon solar cells are for options.
13. Lifespan up to 25 years.
14. Rigorous quality control meeting the highest international standards;
15. ISO9001: 2008(Quality Management System)certified factories manufacturing world-class products;
Q. Are you a manufacturer or a trading company?
Q. Is it OK to print my logo on solar paenl product?
Q. What is your terms of packing?
Q. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CIF. And other accepted payment method.
Q. How about your delivery time?
Q. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery.
Q.How many years for warranty?
A: Our warranty is 5 -10 years.
Zhiwang New Energy attaches great importance to the development of new products.
In the past 15 years, the company has been developing itself.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
ZHIWANG
Model Number :
ZW-15W-18V
Certification :
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
100 SETS
Price :
Negotiable
Contact Supplier
video