ZW-10W-15V
Certification :
CE ROHS EMC
Place of Origin :
ZHEJIANG
MOQ :
500 PCS
Price :
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
500PCS
Delivery Time :
24 DAYS
Packaging Details :
Standard export carton package or wooden box; In well protected carton or wooden box with pallet.
Size of Cell :
22.3*156mm
Number of Cells :
30
Max Voltage :
15
Open Voltage :
16.5V
Peak Power :
10W
Max Current :
0.67A
Warranty :
15years
Short Current :
0.69A
Weight :
1.11KG
Material :
Poly or Mono silicon plastic (aluminum) border
Description
10W Environmental Protection 15V Glass Laminated Solar Panel ZW-10W-15V Portable Solar Panel Charger
Product Description
Zhiwang 15V 10W jinko tiger poly crystalline solar panel ZW-10W-15V Solar Photovoltaic Panelsl
Model: ZW-10W-15V
Brand: Zhiwang
Size: 350x250x17mm
Material: Polycrystalline silicon plastic (aluminum) border color material can be customized.
Battery: 30
Peak power: 10W
Size of Cell 12.7*156mm
Max voltage: 15V
Max current: 0.67A
Open voltage: 16.8V
Short current: 0.75A
Weight: 1.1KG
Keyword: Glass Laminated Solar Panel
Front Glass: 3.2mm, High Transmission, Low iron, tempered Glass
Color: Customize
Raw Material:
Glass and Plastic Frame
Poly-crystalline or Mono-crystalline Silicon
EVA-------excellent anti-aging EVA
TPT-------TPT hot seal made of flame resistance
Operating Temperature(°C) -40°C ~ + 85°C
Maximum System Voltage 30V(UL)/50V(IEC) DC
Maximum Rated Current Series 3A
Temperature Coefficients of Pmax -0.435%
Temperature Coefficients of Voc -0.35%
Temperature Coefficients of Isc 0.043%
Nominal Operating Cell Temperature (NOCT) 47+/-2°C
WARRANTY
* 10 year Product Workmanship Warranty
* Quality solar cells with high solar energy conversion up to 19.5%.
* Mono-crystalline or poly-crystalline silicon solar cells are for options.
* Rigorous quality control meeting the highest international standards;
* ISO9001: 2008(Quality Management System)certified factories manufacturing world-class products;
Features
1. High cell efficiency with quality silicon materials for long term output stability;
2. Strictly quality control ensure the stability and reliability, totally 23 QC procedures;
3. High transmittance low iron tempered glass with enhanced stiffness and impact resistance;
4. Both Poly-crystalline and Mono-crystalline;
5. Excellent performance in harsh weather;
6. Outstanding electrical performance under high temperature and low irradiance;
7. It's widely used for decorative lamps, electric toys, electronics, gifts and other industries;
8. The size and shape can be customized;
10. Quality solar cells with high solar energy conversion up to 19.5%.
11. Mono-crystalline or poly-crystalline silicon solar cells are for options.
13. Lifespan up to 25 years.
14. Rigorous quality control meeting the highest international standards;
15. ISO9001: 2008(Quality Management System)certified factories manufacturing world-class products;
Q. Are you a manufacturer or a trading company?
Q. Is it OK to print my logo on solar paenl product?
Q. What is your terms of packing?
Q. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CIF. And other accepted payment method.
Q. How about your delivery time?
Q. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery.
Q.How many years for warranty?
A: Our warranty is 5 -10 years.
Zhiwang New Energy attaches great importance to the development of new products.
In the past 15 years, the company has been developing itself.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
ZHIWANG
Model Number :
ZW-10W-15V
Certification :
CE ROHS EMC
Place of Origin :
ZHEJIANG
MOQ :
Price :
Contact Supplier
video