5W Epoxy Solar Panel ZW-210156-P Portable Solar Panel Charger 18V Semi-flexible Solar Panels
ZW-210165-P Epoxy Resin Solar Panel 5W 18V Poly Waterproof Portable Solar Panel Charger
Model: ZW-210165-P
Brand: Zhiwang
Size: 210mmx165mmx2.5mm
Battery: 38
Peak power: 5W
Max voltage: 18V
Max current: 210mA
Open voltage: 20.5V
Short current: 250mA
Weight: 75g
Raw Material:
Poly or Mono crystalline Silicon
Epoxy Adhesive
PET
Printed Circuit Board (PCB)
Maximum System Voltage 20V(UL)/25V(IEC) DC
Maximum Rated Current Series 1A
Temperature Coefficients of Pmax -0.435%
Temperature Coefficients of Voc -0.35%
Temperature Coefficients of Isc 0.043%
Optimized cell efficiency: 17%-19%
Operating temperature: -40°C to +85°C
Test Environment AM1.5, 1000W/sq.m., 25℃ output power error: ±5%
Guaranteed 3 year:90% of its nominal power rating
Power Output 5 year:80% of its nominal power rating
Warranty Period Replacement for manufacturing defects within 5 years
Certificates CE, RoHS, EMC
Current temperature coefficient %/K 0.06+/-0.01
Voltage temperature coefficient mV/K -(78+/-10)
Power temperature coefficient %/K -(0.5+/-0.05)
Features
1. High cell efficiency with quality silicon materials for long term output stability;
2. Strictly quality control ensure the stability and reliability, totally 23 QC procedures;
3. High transmittance low iron tempered glass with enhanced stiffness and impact resistance;
4. Both Poly-crystalline and Mono-crystalline;
5. Excellent performance in harsh weather;
6. Outstanding electrical performance under high temperature and low irradiance;
7. It's widely used for decorative lamps, electric toys, electronics, gifts and other industries;
8. The size and shape can be customized;
10. Quality solar cells with high solar energy conversion up to 19.5%.
11. Mono-crystalline or poly-crystalline silicon solar cells are for options.
13. Lifespan up to 5- 15 years.
14. Rigorous quality control meeting the highest international standards;
15. ISO9001: 2008(Quality Management System)certified factories manufacturing world-class products;
18. ETFE and PET PCB surface available for solar panel photo-voltaic.
19. Super light to carry easy anytime, anywhere.
20. High efficiency poly crystalline cells in solar panel photo voltaic.
TEMPERATURE RATINGS
* Quality solar cells with high solar energy conversion up to 19.5%.
* Mono-crystalline or poly-crystalline silicon solar cells are for options.
* Lifespan up to 5 years.
* Rigorous quality control meeting the highest international standards;
Quality Assurance Testing
Thermal cycling test
Thermal shock test
Thermal/Freezing and high humidity cycling test
Electrical isolation test
Hail impact test
Mechanical, wind and twist loading test
Salt mist test
Light and water-exposure test
Moist carbon dioxide/sulphur dioxide
Q. Are you a manufacturer or a trading company?
Q. Is it OK to print my logo on led light product?
A: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our ZW-210165-P Epoxy Resin Solar Panel 5W 18V Poly Waterproof Portable Solar Panel Charger sample.
Q. What is your terms of packing?
Q. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CIF. And other accepted payment method.
Q. How about your delivery time?
A: Generally, it will take 15 to 30 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your ZW-210165-P Epoxy Resin Solar Panel 5W 18V Poly Waterproof Portable Solar Panel Charger order.
Q. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your ZW-210165-P Epoxy Resin Solar Panel 5W 18V Poly Waterproof Portable Solar Panel Charger samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery ZW-210165-P Epoxy Resin Solar Panel 5W 18V Poly Waterproof Portable Solar Panel Charger.
Q.How many years for warranty?
A: Our warranty is 3 -5 years for our ZW-210165-P Epoxy Resin Solar Panel 5W 18V Poly Waterproof Portable Solar Panel Charger.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
ZHIWANG
Model Number :
ZW-210165-P
Certification :
CE EMC ROHS
Place of Origin :
ZHEJIANG
MOQ :
500PCS
Price :
Contact Supplier
video