ZW-30W-18V-2
Certification :
CE ROHS EMC
Place of Origin :
Zhejiang, China (Mainland)
MOQ :
50 - 100 Sets
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
500 Set/Sets per Week
Packaging Details :
Type :
Standard Solar Panel
Size :
540*445*25mm
Size of Cell :
41.6*125mm
Front Glass :
3.2mm High Transmissiontempered Glass
Max Voltage :
18V
Warranty :
25years
Open Voltage :
21.5V
Max Current :
1.67A
Number of Cells :
36
Short Current :
1.9A
Weight :
1.77KG
Port :
Ningbo or Shanghai
Description
18V 30W Reinforced Integrated Solar Panel ZW-30W-18V-2 Mini Mono Solar Energy Systems Charger
Model: ZW-30W-18V-2
Brand: Zhiwang
Size: 540*445*20mm
Material: Polycrystalline silicon plastic (aluminum) border color material can be customized.
Battery: 36
Peak power: 30W
Size of Cell 41.5*126mm
Max voltage: 18V
Max current: 1.67A
Open voltage: 21.6V
Short current: 1.97A
Weight: 1.85KG
Keyword: Glass Laminated Solar Panel
Front Glass: 3.2mm, High Transmission, Low iron, tempered Glass
Color: Customize
Raw Material:
Glass, Plastic Frame or Glass and aluminium sash Frame
Poly-crystalline or Mono-crystalline Silicon
EVA-------excellent anti-aging EVA
TPT-------TPT hot seal made of flame resistance
Operating Temperature(°C) -40°C ~ + 85°C
Maximum System Voltage 20V(UL)/25V(IEC) DC
Maximum Rated Current Series 2A
Temperature Coefficients of Pmax -0.435%
Temperature Coefficients of Voc -0.35%
Temperature Coefficients of Isc 0.043%
Current temperature coefficient %/K 0.06+/-0.01
Voltage temperature coefficient mV/K -(78+/-10)
Power temperature coefficient %/K -(0.5+/-0.05)
Module characteristic:
High conversion rate and efficient output Poly crystalline Silicon.
18V 30W folding integrated solar panel ZW-30W-18V-2 mini mono reinforced solar panel with excellent weak light effect to charge solar kits system.
High quality and high transmittance of toughened glass special for mini solar panels.
The unique process makes the components look strong and anti-snow, and easy to install.
Features
1. High cell efficiency with quality silicon materials for long term output stability;
2. Strictly quality control ensure the stability and reliability, totally 23 QC procedures;
3. High transmittance low iron tempered glass with enhanced stiffness and impact resistance;
4. Both Poly-crystalline and Mono-crystalline;
5. Excellent performance in harsh weather;
6. Outstanding electrical performance under high temperature and low irradiance;
7. It's widely used for decorative lamps, electric toys, electronics, gifts and other industries;
8. The size and shape can be customized;
10. Quality solar cells with high solar energy conversion up to 19.5%.
11. Mono-crystalline or poly-crystalline silicon solar cells are for options.
13. Lifespan up to 25 years.
14. Rigorous quality control meeting the highest international standards;
15. ISO9001: 2008(Quality Management System)certified factories manufacturing world-class products;
18. ETFE and PET PCB surface available for solar panel photo-voltaic.
19. Super light to carry easy anytime, anywhere.
20. High efficiency poly crystalline cells in solar panel photo voltaic.
18V 30W Reinforced Integrated Solar Panel ZW-30W-18V-2 Mini Mono Solar Energy Systems Charger18V 30W Reinforced Integrated Solar Panel ZW-30W-18V-2 Mini Mono Solar Energy Systems Charger
Q. Are you a manufacturer or a trading company?
Q. Is it OK to print my logo on led light product?
Q. What is your terms of packing?
Q. What is your terms of delivery?
A: EXW, FOB, CIF. And other accepted payment method.
Q. How about your delivery time?
Q. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
Q. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery 18V 30W folding integrated solar panel ZW-30W-18V-2 mini mono reinforced solar panel.
Q.How many years for warranty?
A: Our warranty is 10 -15 years for our 18V 30W folding integrated solar panel ZW-30W-18V-2 mini mono reinforced solar panel.
Zhiwang New Energy attaches great importance to the development of new products.
In the past 15 years, the company has been developing itself.
We sincerely welcome new and old customers at home and abroad to visit!
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
ZHIWANG
Model Number :
ZW-30W-18V-2
Certification :
CE ROHS EMC
Place of Origin :
Zhejiang, China (Mainland)
MOQ :
50 - 100 Sets
Price :
Negotiable
Contact Supplier
video