Yamaha CL 8x4mm SMT Feeder KW1-M1100-030 0603 0805 1206 3528 Components
Introduction
Yamaha CL 8x4mm SMT feeder(part number:KW1-M1100-030,KW1-M1200-00X,KW1-M1100-000) suitable for 8mm width tape packaged components, 0603,0805,1206,3014,3528,4148,SOT23,etc less quantity using SMD components, 1210 resistor,3258 LED chip.
Specification
Model: YAMAHA CL 8*4mm feeder
Feeder type: Pneumatic feeder
Feeder ccuracy: 0.05~0.07mm
Material: Aluminum alloy
Feeding platform: Platform thickness 16mm, the distance between paltform hole and central hole 80cm, feeder pin 6mm
Working air pressure: 0.5-0.6Mpa
Feeding accuracy: ±0.05mm
Components throwing rate: 3/1000
Tape width: 8mm
Suitable components: 0603,0805,1206,3014,3528,4148,SOT23,etc
Aging test: 2 hours before packing
Feeder size: 500*15.8*230mm
Weight: 1kg
Packing dimension: 560*330*30mm