50mW VFL Visual Fault Locator Fiber Optic Cable Tester Red Laser Pen KCO-VFL-50
The handheld visual fault locator (also called VFL) is specially designed for field personnel who need an efficient and economical tool for fiber tracing, fiber routing and continuity checking in an optical network during and after installation. KOCENT OPTEC LIMITED can supply the VFL with 5mW, 10mW, 20mW, 30mW and 50mW.
Corresponding table:
P/N Output Power Testing length
KCO-VFL-5 5mW 3km~5km