FW-5005-KV280
Place of Origin :
China
MOQ :
1 pcs
Price :
Negotiable
Packaging Details :
boxes
No-load current :
0.9A
Motor weight :
110g
Maximum current :
14 A
Box weight :
225g
Maximum power :
500W
Maximum thrust :
2100g
Description
FW-5005-KV280 Pro Disc Brushless Motor for Drone
Description of Electric Brushless DC Motor for Drone:
Feature of Electric Brushless DC Motor for drone:
  • Designed for aerial photography and testing applications
  • Unique built-in "fan" design makes air flow faster and heat dissipation faster
  • Maximum hollow design, ultra-light weight
  • Open design for maximum heat dissipation
  • Standardized motor mounting holes, strong versatility, suitable for various rack installations
Specifications of Electric Brushless DC Motor for Drone:
Item Parameters
KV value 280KV
No-load current 0.9A
Motor weight 110g
Maximum current 14 A
Maximum thrust 2100g
Support lithium battery 4~8S
Resistance 213mΩ
Box weight 225g
Maximum power 500W
FW-5005-KV280 0.9A Small Electric Brushless DC Motor Disc Motordisc 500W for Drone
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
Forward
Model Number :
FW-5005-KV280
Place of Origin :
China
MOQ :
1 pcs
Price :
Negotiable
Packaging Details :
boxes
Contact Supplier