MS25244-35 Aircraft Circuit Breaker
Payment Terms :
L/C,T/T
MOQ :
1 pcs
Price :
Negotiable
Packaging Details :
boxes
Body Style :
Single Pole Type
Bushing Length :
0.235 Inches Minimum And 0.265 Inches Maximum
Body Length :
1.094 Inches Maximum
Body Width :
0.750 Inches Maximum
Maximum Continuous Load Current Rating Per Pole :
35.0 Amperes Ac Single Location And 35.0 Amperes Dc Single Location
Operating Voltage Type And Rating Per Pole In Volts :
115.0 Ac Single Location And 28.0 Dc Single Location
Description
Aviation Parts MS25244-35 Aircraft Circuit Breaker Body Style Single Pole Type
Descriptions of Aviaton Parts:
Features of Aviaton Parts:
Lightweight
Circuit breaker weighs only 43 grams.
High Interrupting Capacity
Interrupts a 6,000A circuit at 30V, DC; 3,500A circuit at 120V, 400 Hz. AC