HCPL-063L-500E
MOQ :
1 pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, T/T
Packaging Details :
boxes
Mfr :
Broadcom Limited
Product Status :
Active
Inputs - Side 1/Side 2 :
2/0
Voltage - Isolation :
3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min) :
10kV/µs
Output Type :
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel :
50 mA
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) :
75ns, 75ns
Description
Aviation Parts HCPL-063L-500E Isolators Voltage - Isolation 3750Vrms
Descriptions of Aviation Parts:
The HCPL-260L/060L/263L/063L are optically coupled gates that combine a GaAsP light emitting diode and an integrated high gain photo detector. An enable input allows the detector to be strobed. The output of the detector IC is an open collector Schottky-clamped transistor. The internal shield provides a guaranteed common mode transient immunity specification of 15 kV/µs at 3.3V.
Features of Aviation Parts:
• 3.3V/5V Dual Supply Voltages
• Low power consumption
• 15 kV/µs minimum Common Mode Rejection (CMR) at VCM = 1000 V
• High speed: 15 MBd typical
• LVTTL/LVCMOS compatible
• Low input current capability: 5 mA
• Guaranteed AC and DC performance over temperature: –40 °C to +85 °C
• Available in 8-pin DIP, SOIC-8
• Strobable output (single channel products only)
• Safety approvals: UL, CSA, IEC/EN/DIN EN 60747-5-5
Specifications of Aviation Parts:
TYPE DESCRIPTION
Category
Isolators
Optoisolators
Logic Output Optoisolators
Mfr Broadcom Limited
Series -
Package
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Product Status Active
Number of Channels 2
Inputs - Side 1/Side 2 2/0
Voltage - Isolation 3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min) 10kV/µs
Input Type DC
Output Type Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel 50 mA
Data Rate 15MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 75ns, 75ns
Rise / Fall Time (Typ) 24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.5V
Current - DC Forward (If) (Max) 15mA
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)