| Size | 15.0 inch |
| Resolution | 1024 * 768 (XGA) |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, TN (Normally White) |
| Brightness | 420 cd/m² (typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (typ.) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (CR≥10) |
| Color Depth | 262K (6-bit), ~70% NTSC |
| Interface | LVDS (1 channel, 6-bit, 20-pin) |
| Backlight | WLED, edge-lit, with LED driver (~30K-50K hours) |
| Input Voltage | 3.3V (logic) |
| Operating Temperature | -20 ~ 70°C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80°C |
| Active Area | 304.128 * 228.096 mm |
| Outline Size | 326.5 * 253.5 * ~12 mm |