G12180-010A
Place of Origin :
Japan
MOQ :
1
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
1000pcs/Months
Delivery Time :
3-5Workingdays
Packaging Details :
Standard Box
Brand Name :
Hamamatsu
Price :
Negotiable
Photosensitive area :
φ1.0 mm
Number of elements :
1
Package :
Metal
Package Category :
TO-18
Description
G12180-010A InGaAs PIN Photodiodes Low noise Use For Laser Monitors
Features
Low noise, low dark current
Low terminal capacitance
Large photosensitive area
Various photosensitive area sizes available
Applications
Laser monitors
Optical power meters
Laser diode life test
NIR (near infrared) photometry
Optical communications
Specification:
Item
Model
Amplifier for InGaAs PIN photodiode C4159-03
Heatsink for one-stage TE-cooled type A3179
Heatsink for two-stage TE-cooled type A3179-01
Temperature controller for TE-cooler type C1103-04
Specification:
Cooling
Non-cooled
Spectral response range 0.9 to 1.7 μm
Peak sensitivity wavelength (typ.) 1.55 μm
Photosensitivity (typ.) 1.1 A/W
Dark current (max.) 4 nA
Cutoff frequency (typ.) 60 MHz
Terminal capacitance (typ.) 55 pF