IPUM36K-A5D1219
Certification :
ISO9001, CE, 3C, FCC, TLC
Place of Origin :
Shenzhen, China (Mainland)
MOQ :
1
Price :
715-4286 usd
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, , T/T, Western Union
Supply Ability :
20,000 sets per month
Delivery Time :
7-10 working days
Packaging Details :
carton/wooden case
Rectifier module output power :
3000W
Input voltag380Vac or 120VDC to 425VDCe :
AC220V or DC48V
Application :
Industrial Equipment
Power Factor :
>0.99
Input Frequency :
47Hz~63Hz
Max. Rectifier Module Output Current :
30A
Description
Multipurpose Industrial Power Supplies System Power Factor >0.99 IPUM36K-A5D1219
  • IPUM36K-A5D1219 System Configuration Description
IPUM36K-A5D1219 sub-rack power supply, 19U height compact design to meet
critical application needs of fiber and microwave transmission, access
device, switch. The system maximum power is 3000KW, with AC/battery/load
MCBs. The cables are front accessing with MCB and busbar.
  • Standard 19-inch width which has the advantage of wide use
  • 19U height compact design, space and installation cost can be saved
  • Front operation and cable accessing, good-looking and safe maintenance
  • Perfect battery management, prolongs the life of the battery well provide
  • Rectifier and controller are hot pluggable, easy and quick on-line maintenance
  • Wide input voltage range(85-300Vac) the power grid is adaptable
Configuration Rectifier module Remark
Standard GB 4943 For details, please refer to the specifications of modules
Standard IEC/EN 62368-1
Standard EN 55032 Class A,GR1089 Issue 4 ,R3-10, R3-11, R3-12 Class B certified by North America
Standard EN300386,CLASSA
2. IPUM36K-A5D1219 construction
IPUM36K-A5D1219 consists of two modules:
Rectifier module (MR483000HG2B)
Photovoltaic module
Battery breakers : 3*125A/3P+4*M8 bolt(BAT-),
Load breakers
LLVD MCB: 2*125A/1P, 1*25A/1P
BLVD MCB:2*125A/1P, 2*6A/1P
Quick Details:
Place of Origin: Shenzhen, China (Mainland) Input Voltage: AC220V or DC48V
Brand Name: ESTEL Output Voltage: AC220V or DC48V
Model Number:IPUM36K-A5D1219 Rectifier Module Output Power: 3000KW
Product Name: Industrial Power Supplies Input Frequency 47Hz~63Hz
Certification: ISO9001, CE, 3C, FCC, TLC Max. Rectifier Module Output Current: 50A
Application: Industrial Equipment Power Factor: ≥0.99
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1 set
Price: negotiation
Payment Terms: L/C, D/A, D/P,T/T, Western Union
Supply Ability: 20,000 sets per month
Delivery Time: 7-10 working days
Packaging Details: carton/wooden case
Two operating methods:
(1) AC input: Startup rectifier module after AC powered-on, outputs -48Vdc, at the same time charge the battery and power the conversion module, conversion module outputs 220Vac.
Under normal conditions, the parameters of rectifier module and distribution unit are all under controll of the monitoring module, operating according to the preset parameters or user’s commands. If AC mains fault, the battery will power to the system, and continue outputing - 48 VDC and 220 vac, with the discharge of the battery, the voltage of the battery starts to descend, when the voltage is under 43.2 V + / - 0.5 V, the monitoring module send battery under-voltage signal and close the load output directly, then the power system will stop working. When external AC mains recovers, the system will normally work again. (All above monitoring data are system default values and can be reset by user)
(2) -48V input: No AC current or no AC be connected, access external power -48V to -48V load port, startup monitoring and conversion module, 220Vac output.
Temperature compensation function is on by default, which can be activated or forbiddened by user’s command if necessary. Operation temperature ≥55℃, the power output of the power supply will be linearly reduced (@65℃,output power will be 1300W).
Specifications
Rectifier Module dimension as below:
Insulation rating
parameter Standard Remark
Insulating strength(AC input) Input-Output:3500Vdc/10mA//1min
No flashover or breakdown.
Output with 2 routes low-voltage terminal, high-voltage with AC bypass function, not to be tested.
Input-enclosure:3500Vdc/10mA//1min
Output-enclosure:750Vdc/10mA//1min
Insulating strength(DC input) Input-Output:750Vdc/10mA//1min
Input-enclosure:750Vdc/10mA//1min
Leakage current ≤3.5mA 280Vac input,output full-load
Insulation resistance @ Normal atmosphere, relative humidity of 90%, Test voltage of DC 500V,the insulation resistance of input-output, input-ground, output-ground shall not be less than 10MΩ. Output with 2 routes low-voltage terminal, high-voltage with AC bypass function, not to be tested.
Environment
Parameter Min. Typ. Max. Unit Remark
Operation temperature range -5 25 +55 °C
Storage temperature -40 +70 °C
Relative humidity 5 95 % Long-term operating, no condensing
Atmosphere pressure 70 106 KPa
Altitude 0 3000 m
Water & dust proofing level
The power supply shall work properly under the following condition:
Density of dust diameter above 55µm≤3*104 granule/m3.
7. Application
(1) Integration access
(2) Indoor distribution and extension system
(3) Mobile station and extension coverage system
(4) WLAN
(5) Satellite communication ground station and microwave communication station
(6) Weak current distribution room
(7) Other AC/DC uninterruptible power system
8. Features
(1) Two outputs:-48Vdc, 220Vac
(2) Two inputs:-48Vdc, 220Vac
(3) Adoption of active power factor compensation technology, power factor >0.99
(4) Wide operating range of AC input voltage: 90~280Vac
(5) Wide operating temperature range:-5℃~+55℃