AR1220C-S Overview
Quick Specs
Figure 1 shows the appearance of AR1220C-S.
Table 1 shows the Quick Specs.
Product CodeHuawei Router - AR1220C-S
Memory512 MB
Flash512 MB
Service interfaces (standard configuration)
WAN interfaces: 2 GE combo interfaces
LAN interfaces: 8 10/100/1000M auto-sensing Ethernet electrical interfaces
Extended slots2 SIC slots
Interface numberLAN interfaces: GE0-GE7
Power module typeBuilt-in AC power module
Dimensions (W x D x H)44.5 mm x 390 mm x 220 mm