55V3-48G-AC2-10
Certification :
CE
Place of Origin :
China
MOQ :
1 UNIT
Price :
Negotiatable
Payment Terms :
T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability :
100 PCS/MONTH
Delivery Time :
1-2 DAYS
Packaging Details :
NEW IN BOX
Brand :
HUAWEI
PN :
55V3-48G-AC2-10
System Cache :
48 GB to 512 GB
Storage Processors :
Multi-core processors
Description
55V3-48G-AC2-10 Huawei OceanStor 5500 V3 Dual Controllers AC 48GB SmartIO
55V3-48G-AC2-10 Overview
Huawei OceanStor 55V3-48G-AC2-10 is the Mid-rage unified storage system. It enables convergence in five areas: SAN and NAS, heterogeneous devices, entry-level to high-end storage, HDD and SSD, and storage and backup. Huawei OceanStor 55V3-48G-AC2-10 includes Dual Controllers with 24GB cache per controller, AC power supply, 8*10G ethernet ports and 25*2.5" disk slots in 2U space. It support up to 8 controllers and disk enclosure expansion, the Max number of disks supported by controllers are 1250. Huawei OceanStor 55V3-48G-AC2-10 supports Smart series software including SmartDedupe & SmartCompression, SmartThin, SmartPartition, SmartTier, SmartMotion, and SmartQoS and supports data protection software including HyperSnap, HyperCopy, HyperClone, HyperMirror, HyperReplication.
55V3-48G-AC2-10 Specification
55V3-48G-AC2-10 Specifications
Technical Specifications
Controller Enclosure Specifications
Storage Processors Multi-core processors
System Cache (Expanded with the Number of Controllers) 48 GB to 512 GB
Max. Number of Controllers 8
Supported Storage Protocols Fibre Channel, FCoE, iSCSI, InfiniBand, NFS, CIFS, HTTP, and FTP
Max. Number of Disks Supported by Two Controllers 750
Max. Number of Front-end Ports per Controller 20
Max. Number of Hot Swappable I/O Modules per Controller 2
Disk Types and Supported RAID Levels
Disk types: SSD, SAS, and NL-SAS
RAID levels: 0, 1, 3, 5, 6, 10, or 50
Max. Raw Capacity (All-SSD, Dual-Controller Configuration) 2,700 TB
Maximum Number of Snapshots (LUN) 4,096
Maximum Number of LUNs 8,192
Maximum Number of
Snapshots per File System
2,048
Maximum Capacity of a Single File 256TB
Gateway Mode Supported
Virtualization Features
·Block virtualization: Balanced data distribution, quick fault recovery
·Supports virtual machines: VMware, Citrix, and Hyper-V
Key Software Features
Physical Specifications
Power Supply
AC: 100 V to 240 V
DC: 192 V to 288 V or –48 V to –60 V
Dimensions (H x W x D)
2U controller enclosure: 86.1 mm x 447 mm x
750 mm (3.39 in. x 17.60 in. x 29.53 in.)
2U disk enclosure: 86.1 mm x 447 mm x 490 mm (3.39 in. x 17.60 in. x 19.29 in.)
4U disk enclosure: 175 mm x 447 mm x 490 mm (6.89 in. x 17.60 in. x 19.29 in.)
4U high-density disk enclosure: 176.5 mm x 446 mm x 790 mm (6.95 in. x 17.56 in. x 31.10 in.)
Weight
2U controller enclosure: ≤ 37 kg (81.59 lb)
2U disk enclosure: ≤ 20 kg (44.10 lb)
4U disk enclosure: ≤ 40 kg (88.20 lb)
4U high-density disk enclosure: ≤ 91 kg (200.66 lb)
Operating Temperature
5°C to 40°C at altitudes below 1,800 m (5,905.44 ft.)
5°C to 35°C at altitudes from 1,800 m (5,905.44 ft.) to 3,000 m (9,842.40 ft.)
Operating Humidity 5% RH to 90% RH