NR-R1800-240
Certification :
CE, ISO9001:2015
Place of Origin :
Huaian, China
MOQ :
10
Price :
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
200 units per month
Delivery Time :
3 weeks
Packaging Details :
130cmL x 120cmW x 35cmH (full unit, no disassembled), 0.55 cbms, 60kg approx. by a plywood crate
Working height :
no less than 1.8m from basement
Lights :
total 240W LED, no less than 36000 lumens, 5 years guarantee
Mast :
3 sections, aluminum materials, inside electric wires
Pan tilt robot :
360 degrees turning and tilting
Feature :
foldable from vertical to horizontal
Key Feature :
Automatic restore function by one button
Control :
wired remote controller and wireless remote control
Power supply :
Default DC24V (DC12V, AC220V available)
foldable dimension :
112cmL x 103cmW x 20cmH
Weight :
50kg approx.
Packing dimension :
130cmL x 120cmW x 35cmH (full unit, no disassembled)
Shipping volume and weight :
0.55 cbms, 60kg approx. by a plywood crate
Guarantee :
LED lights 5 years guarantee, other parts one year guarantee
information updating date :
Description
1.8m Vehicle Roof Top Mounted Pneumatic Telescopic Mast Light NR-R1800-240
Part #: NR-R1800-240
1> Working Height: 1.8m approx.
2> Lights: 2x120W LED, no less than 36000 lumens
3> Pneumatic Telescopic Mast, aluminum alloy materials, 3 sections, inside electric wires
4> Pan tilt: 360 degrees turning and tilting pan tilt unit
5> Tilting: 90 degrees tilting between horizontal and vertical postion
6> Wired and wireless remote control
7> Automatic restore function: from working status to moving status
8> Working power: 12VDC, 24VDC, 220VAC
9> One year guarantee
Lights option: 360W, 480W LED available
1.8m pneumatic telescopic mast roof robot mast light tower for fire truck NR-R1800-240
1.8m Roof Top Mounted Pneumatic Telescopic Mast Light for fire tender vehicle-240W LED
Item #: NR-R1800-240
Lights 2x120W led flood lights, flood beam, cool white color, total lumens no less than 36000 lumens
Mast pneumatic telescopic mast
inside electric wires
3 sections
base section dia. 70mm
aluminum alloy al6061T6 materials
section thickness no less than 4mm