NR-3.7-25-10L-11S-36-229
Certification :
ISO/CE
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
1
Price :
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
200 units/month
Delivery Time :
20 working days
Packaging Details :
wooden box.
extended height :
25m
retracted height :
3.7m
payloads :
10kg
working air pressure :
0.2Mpa/29PSI
working temperature :
-15~85℃
collar style :
locking collar (automatic extension, retraction by manual operating)
number of sections :
11 sections
section dia. :
36mm~229mm
default accessories :
optional accessories :
side mounting brackets, guying lines, electric air compressor
unit weight :
225kg approx.
guarantee :
2 years
wind load :
25N/m^2 (23kmh with 10kg payload with 1 m^2 windward area) without guy lines
Description
25m Locking Pneumatic Telescopic Mast-10kg payloads NR-3.7-25-10L-11S-36-229
25m Lockable Pneumatic Telescopic Mast 10kg payloads
3.7m closed height
Item #: NR-3.7-25-10L-11S-36-229
1> Extended Height: 25m
2> Nest Height: 3.7m
3> Vertical payload: 10kg @0.2Mpa/29PSI
4> Type: lockable type (automatic extension, retraction by manual operating)
5> Number of sections: 11 sections
6> Section diameter: 36mm~229mm
7> Materials: Aluminum alloy 6063T5, Hard Anodizing Treatment
8> Mast weight: 225kg approx.
10> Wind load: 25N/m^2 (23kmh with 10kg payload with 1 m^2 windward area) without guy lines
Charging accessories:
side mounting bracket NR-S229, aluminum material,
Rotation basement NR-R229 (manual rotation)
Guy lines kit: 5 layers, 4 ropes each layer, 4 mounting stakes, mounting radius 25m
Ground mounting quadpod bracket: NR-QUADPOD229
Electric air compressor: AC220V/50hz, 1500W, 12L air tank