AirEngine 6760R-51 02353KCM Wireless Wi-Fi 6 Outdoor Access Point With Smart Antenna
Description
Pictures
Specification
Parameters Specification Description
Product Series AirEngine 6700 series
Wireless Standard Wi-Fi 6 (802.11ax), Backward compatible with 802.11a/b/g/n/ac/ac wave2
Operating Frequency Band 2.4 GHz and 5 GHz
Spatial Stream Count The whole machine supports 8 spatial streams (2.4GHz: 4x4:4, 5GHz: 4x4:4)
Overall Speed Up to 5.95 Gbps
Antenna Type Built in smart antenna (directional antenna)
Antenna Gain 2.4G: 10 dBi; 5G: 11 dBi
Maximum Transmit Power 2.4G: 30 dBm (combined power); 5G: 30 dBm (combined power)
Network Interface 1x 5GE electrical port (PoE_IN)+1x GE electrical port+1x 10GE SFP+optical port
Maximum Number of Users ≤ 1024
Power Supply Method Supports PoE power supply (802.3bt/at)
PoE_OUT Not supported
Maximum Power Consumption 35.3 W
Mounting Method Holding poles, hanging walls
Physical Dimensions 270 mm x 220 mm x 85 mm (width x depth x height)
Weight About 3 kg
Operating Temperature -40°C ~ +65°C
Protection Rating IP68 (dustproof and waterproof)
Bluetooth Bluetooth 5.2, used for zero configuration deployment and local operation and maintenance
USB/IoT Interface Not supported
Our Service
100% Low Price Guarantee:
networks-equipments.com provides high-quality products at low wholesale prices
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee: