BD110-1SA
MOQ :
1
Delivery Time :
3~4 work days
Packaging Details :
Standard packing
Weight :
***Kg/Pcs
Outer Ring Size :
140mm
Numbers of Balls / Rollers :
Customized
Seal Type :
Open Sealing
Inventory :
39 Pcs
Bore Size :
110mm
Structure :
Double row deep groove ball bearing
Precision Rating :
P0, P6, P5, P4
Item Number :
BD110-1SA
Description
Photos of BD110-1SA:
BD110-1SA 110x140x28mm Nylon Cage Sealed Double Row Ball Bearings for Excavator Machines
Technical Parameters:
Product Attribute Value
Product Name High Precision Excavator Bearings
Inventory 39 Pcs
Outer Ring Size 140mm
Weight ***Kg/Pcs
Precision Rating P0, P6, P5, P4*
Width(T/B/C) 28mm