2 7/8-5"VBR Ram assembly for 13 5/8-5000PSI Ram BOP
Certification :
API 16A
Place of Origin :
China
MOQ :
1 set
Price :
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
5 sets per 3 months
Delivery Time :
7 work days
Packaging Details :
Iron Case
Name :
Size :
4 1/16″
Pressure :
,5000psi
Hydraulic controlled rated working pressure (MPa/psi) :
21/3,000
Recommended hydraulic working pressure seal pipe (MPa/psi) :
1218~1522psi
Outlet of hydraulic oil :
NPT 1”
Description
bonnet seal for Cameron U type Ram BOP
Oil Field Spare Land Rigs 5000psi Hydraulic Controlled Bonnet Seal For 13 5/8-5000PSI Ram BOP Cameron U Type
Quad tubing coild Ram Blow Out Preventer Introduction
(We can provide the BOP: bore size from 7 1/16” to 30”, pressure from 500psi to 20000psi, Not limited in below list)
Item Specification for Ram BOP
Size and model
9″-
3000psi
9″
11″
11″
Bore (mm/in.) 179.4 179.4 179.4 228.6 228.6 279.4 279.4 279.4 346.1 346.1 346.1 527 539.8 679.4
Rated working pressure (MPa/psi) 21 35 70 21 35 21 35 70 21 35 70 21 35 21
Hydraulic controlled rated working pressure (MPa/psi) 21/3,000
Recommended hydraulic working pressure seal pipe (MPa/psi) 1218~1522psi
Volume for open one set rams 36 L
Volume for close one set rams 40 L
Outlet of hydraulic oil NPT 1”
Temperature grade of metal T-20/250(-29℃~121℃)
Temperature grade of non-metal BAB (-18℃~66℃~93℃)
Medium material contacting with well liquid Per to NACE MR-01-75, meet API 16A 4th Edition Standard
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
Pantu
Model Number :
Certification :
API 16A
Place of Origin :
China
MOQ :
1 set
Price :
Contact Supplier
video