SMT-CW300
Certification :
ISO/SGS Audit
Place of Origin :
China
MOQ :
1 Set
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T, L/C
Supply Ability :
1pcs / 40 - 65 days
Delivery Time :
40 - 65 days
Packaging Details :
Name :
High speed Motor Stator Slot Cell Insulation Paper Inserting Machine
Stator I.D. :
100-200mm
Stator O.D. :
≤300mm
Height of Edge Folded :
3-10mm
Power Supply :
0.75Kw
Warranty :
12 Months
Appropriate Wire :
0.2~1.2mm
Air pressure :
≥ 0.5Mp
Description
High speed Electric Motor Winding Equipment Slot Cell Insulation SMT - CW300
1. characterized by low noise , fast speed, excellent forming, etc.;
2. slot number change is controlled by electric; interval slot inserting could be at option;
3. it is convenient and easy for different slot number stator production and changing tooling.
4. Especially suitable for generator, deep pump motor, three phase machine
(1) Main Technical Data
Model CW300
Core length 80-300mm
Stator I.D. 100-200mm
Stator O.D.
≤300mm
Height of Edge Folded 3-10mm
Insulation paper's thickness ≤0.35mm
Efficiency 1.2s/s
Power Supply 380V/50/60Hz 0.75Kw
MOQ 1 set of Slot Paper Insertion Machine
Machine dimension (L)1100*(W)900*(H)1500mm
(2) Application
2. Automatic paper feeding,edge folding and forming;
3. Characterized by low noise, fast speed, excellent forming,etc;
4. Slot number change is controlled by electric;
5. Interval slot inserting and skip slot inserting could be at option;
6. It is convenient and easy for different slot number stator production and changing tooling;
7. Especially suitable for generator,deep pump motor, three phase machine,etc.
(3) Machine Main Characteristic
(4) OEM/ODM
(5) Production Line Profile
(6) About Us
Facebook: https://www.facebook.com/smtoer/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCDYIgBNVk7cWted0vGAst2A