Auto Alternator Audi Seat Skoda Volkswagen 1994- 06B903016AC / 06B903016Q
OE Number And Testing
1 , Model No : DAA1001
3 , Test capability : Salt Spray Test ,OK / High Temperature Endurance,OK.
4 , Power : Strong durability and water resistance
5 , Inspection : 100% inspection
6 , warranty : 6 Months / 25000 km
Product Description
Used for
(A) the rotor
The function of the rotor is to produce a rotating magnetic field.
The rotor is composed of claw pole, yoke, magnetic field winding, collecting ring and rotor shaft.
(B) the stator
The function of the stator is to produce alternating current.
The stator consists of a stator core and a stator.
(C) rectifier
1. Characteristics of Silicon Rectifier Diode for Automobile
(1) large current, forward average current 50A, surge current 600A;
(2) reverse voltage is high, reverse repeat peak voltage 270V, reverse non-repetitive peak voltage 300V;