JAE FI-RE51S-HF-R1500
Certification :
UL ,ISO13485 , ISO9001.2005 , ISO14001
Place of Origin :
China
MOQ :
quantity can be negotiable(Only Company, instead of personal use)
Price :
Most favorable
Payment Terms :
T/T, Western Union
Supply Ability :
500,000pcs/week
Delivery Time :
10-28 days upon receipt of payment
Packaging Details :
PE inner, carton outer
Product name :
JAE FI-RE51S-HF-R1500 51P display board connector
Connector :
FI-RE51S-HF-R1500
Item :
51 Pin/41 Pin
Number of Positions :
51/41
Contact pitch :
0.5mm pitch
Service :
Design
Length :
customize
Express :
DHL FEDEX UPS TNT
Description
JAE FI-RE51S-HF-R1500 0.5mm pitch display board connector
JAE FI-RE41S-HF-R1500 cable series:
Connector Type Plug, Receptacle, Others
Number of Positions 51Pin/41Pin
/Mounting Side Standard on-Board
Recommended Min. Wire Size (AWG) 40
Operating Temperature Max. 85 ℃-35 ℃
Contact Type Male Pin
Component Specification Table
Parameter Description
Product Receptacles
Number of Positions 41 Position
Pitch 0.5 mm
Termination Style SMD/SMT
Mounting Angle Right Angle
Contact Location -
Contact Plating Gold
Current Rating 800 mA
Series FI-R
JAE 51Pin Connector FI-RE51S-HF-R1500 0.5mm Pitch LVDS EDP Display Board Connector
Application
VR HEADSET/Dual Display (LCoS, RPDs)
AR/Liquid Crystal Display
Laptop/Camera
Laptop/LCD Connection
DRONE MAIN BODY/Gimbal Motor Connection-Camera
Automotive/Cluster Display
Q1. Is it a factory?
A:Yes,we have more than 15 years of design and manufacturring experience!
Q2. Is there any certification?
Q3. What is our specialty?
A:We can design products on the application.
Q4. Do you accept OEM/ODM orders?
A: Yes, we accept OEM/ODM orders. For oem orders, moq is 100pcs. For ODM orders, moq
1000PCs. Mould fee will be charged according to design.
Q5. How long will it need for completing an order?
A: For small order and products in stock, it will take less than 3 days for preparation and delive
ry, and shipment time depends on clients' choice, fastest 7 days and longest 1 month.
For big order, as we need to confirm all things include materiel preparation, production, this pro
cedure will take 5 to 21 working days according to order quantity, testing 1 to 3 working days, a
nd finally, packing 1 day, so fastest 7 days and longest 25 days without shipment.
Q6. As long term clients, what other service we can get?
1. New product will be offered with order, so you can see if it is potential product in the market a
nd promote it, and you will have the right to resell the product in your district.
2. Additional fee discount, cheaper price on purchasing products at smaller quantity.
3. We can offer assist on promotion images, and make images with clients' logo
Q7. How long is warranty for the cable, and if defective or faulty, how to protection your benifits?
to 0.5% backup for defective sent with order, so if you order 1000PCs, that means you can get 100
3pcs with backup. If you get faulty more than 5pcs, and less than 0.1%, please contact sales and
offer images, and we will solve your problem in the way of replacing with new order or refund.
Q8. Do you accept free sample order?
A: Yes, sample order is supported, some samples can be offered free exclusive of shipment freight.
How to contact us?
send your inquiry details in the below, click "send" now! free sample and best price are waiting for
it, we will find the same product with good quantity and good price.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
SINO-CONN
Model Number :
JAE FI-RE51S-HF-R1500
Certification :
Place of Origin :
China
MOQ :
Price :
Most favorable
Contact Supplier