20380-R40T-16 20373-R40T-06
Certification :
UL ,ISO13485 , ISO9001.2005 , ISO14001
Place of Origin :
China
MOQ :
Negotiable
Price :
Most favorable
Payment Terms :
T/T, Paypal
Supply Ability :
15,000pcs/week
Delivery Time :
2-10 days for samples,3-4 weeks for massive
Packaging Details :
PE inner, carton outer
Product name :
40 pin 20380-R40t-16 Edp Lvds Cable
Pin count :
Contact pitch :
0.4 mm pitch
Connector :
SS 20380-R40t-16
Item :
Micro Coaxial cable
Service :
Design
Length :
150MM
Micro-Coaxial Wire (AWG) :
#38 #40 #42 #44 #46
Express :
DHL FEDEX UPS TNT
Description
Micro Coaxial Cable 20380-R40t-16 20373-R40t-06
Edp Lvds Cable To Connectors
Mating type
Vertical
Contact pitch
0.40 mm
Max Height
1.85 mm
Depth
3.00
Current rating
0.24A AC/DC [AWG #42] per contact/up to 50 contacts
0.25A AC/DC [AWG #40] per contact/up to 50 contacts
0.30A AC/DC [AWG #40] per contact/up to 32 contacts
0.35A AC/DC [AWG #36] Pper contact/up to 50 contacts
0.40A AC/DC [AWG #36] per contact/up to 37 contacts
0.35A AC/DC [AWG #34] per contact/up to 50 contacts
1.00A AC/DC [AWG #34] per contact/up to 2 contacts
Applicable Standards (Reference Only) eDP HBR 3 (8.1 Gbps)
HDMI® 2.0 (6 Gbps)
MiPi Gear 3 (5.8 Gbps)
eDP HBR 2 (5.4 Gbps)
USB® 3.1 Gen 1 (5 Gbps)
V-By-One HS 1.4 (4 Gbps)
eDP (2.7 Gbps)
Narrow depth design with maximum power delivery (AWG #34)
20373-R40T-06 40Pin Micro Coaxial Cable Vertical Mating Edp Lvds To  20380 R40t 16
Highly reliable contact using ’s unique W-point design
Durable to high temperature/humidity (autoclavable) option available