NBSM1-125
Certification :
CE,CB,CCC
Place of Origin :
CHINA
MOQ :
100pcs
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, T/T, Western Union
Supply Ability :
400,000pcs per month
Delivery Time :
10-20days
Packaging Details :
Export packing
Type :
Industrial Type
Pole :
3P
Color :
Gray/White
Rated Frequency :
50/60Hz
Rated Voltage :
230/400V
Breaking Capacity :
6kA
Installation :
Din Rail
Standard :
EN/IEC60947-2
Type of trip :
Thermal/magnetic release
Protection :
Overload and short circuit
Description
NBSe NBSM1-125 Industrial Type Circuit Breaker, 125 amp circuit breaker
Description:
NBSM1-125 series miniature circuit breaker is a current limiting high-breaking miniature circuit breaker with double protection of overload and short circuit. Suitable for AC 50/60 Hz, rated voltage 230/400V, rated current up to 125A and below. It is mainly used for lighting, distribution lines and equipment overload and short circuit protection of residential buildings, office buildings and similar buildings. It can also be used as an infrequent operation conversion of lines under normal conditions.
Applications:
Technical Data
♦ Standard:Confirming to EN / IEC60947-2
♦ Breaking capacity:6kA
♦ Protection:Against overload and short circuit
♦ Rated current In:16,25,32,40,50,63,80,100,125A
♦ Rated voltage:
◊ 1pole 230/400V AC 50/60Hz
◊ Rated insulation voltage Ui: 500V
◊ Rated impulse withstand voltage Uimp: 6000V
◊ Energy limiting class: 3
♦ Ambient temperature:-5°C to +40°C pursuant to EN / IEC60947-2
♦ Characteristic:
◊ Thermal operating limit: (1.13-1.45) x In
◊ Magnetic operating: D: (10-20) x In
♦ Number of poles:1P,1P+N,2P,3P,3P+N and 4P
♦ Type of trip:Thermal / magnetic release
♦ Type of terminal:Lug type and Pin type
♦ Terminal capacity:
◊ 16mm² flexible or 25mm² rigid up to 25A ratings
◊ 25mm² flexible or 35mm² rigid for 32A to 80A ratings
◊ 35mm² flexible or 45mm² rigid for 100A to 125A ratings
♦ Protection degree:IP20
♦ Installation:DIN rail
♦ Width:18mm per pole