SM15-80L-T
Certification :
RoHS
Place of Origin :
Jiangsu, China (Mainland)
MOQ :
1 unit
Price :
Payment Terms :
Western Union,MoneyGram,Credit Card
Supply Ability :
1000000 units/year
Delivery Time :
15-30 work days
Packaging Details :
Type :
Permanent Magnet
Step Angle :
18°
Phase :
2 phases
Current / Phase :
800mA/PHASE
Rated Voltage :
6 V
Coil Resistance :
15±10%Ω
Thrust :
over 1 KG
Description
SM15-80L-T Metal Slide Linear Stepper Motor, 15mm Diameter, 2-Phase Stepper Motor, 1kg Thrust
SM15-80L-T Metal Slide Linear Stepper Motor, 15mm Diameter, 1kg Thrust
This is a 15mm linear motor. It features a copper slide and two linear bearings, significantly improving slide stability.
A plastic slide is also available.
The motor has an 18-degree step angle, with the slide rotating once every 20 steps. The step size is 0.025mm.
It uses a traditional M3*0.5P threaded lead screw shaft, so the slide moves one pitch (0.5mm) for each motor rotation.
This motor has an 80mm travel range.
Mechanical Dimension:MM
SM15-80L-T Linear Stepper Motor with 800mA/Phase 6V Rated Voltage and 15±10%Ω Coil Resistance for Precision Control
Parameters:
Model No.
SM15-80L-T
Current Per Phase
400 mA/Phase
Coil Resitance
15±10% ohm/PHASE(20℃)
Rated voltage
6 V
No. of phases
2 Phases
Step Angle
18 degrees
Excitation Method
2 Phases Excitation
Drive Mode
Bipolar Drive
Pull-out Thrust
More Than 230 g AT 500PPS
Max Response frequency
More Than 1200 PPS
Max Starting Frequency
More Than 900 PPS
Insulation Class
CLASS E FOR COILS
Insulation Strength
100 V AC FOR ONE SECOND
Insulation Resistance
50mΩ DC 500 V
Operating Temperature
-0~55℃
Motor Surface Temperature
80℃ or less
1) CameraMain Application
2) Optical instruments
3) Lenses
4) Precision medical devices
5) Automatic door locks
Product Detail Presentation
Type Of Wire Connect For Reference
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
VIC-TECH
Model Number :
SM15-80L-T
Certification :
RoHS
Place of Origin :
Jiangsu, China (Mainland)
MOQ :
1 unit
Price :
Contact Supplier
video