SM25-048S-8118G
Certification :
ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1Unit
Price :
Payment Terms :
MoneyGram, Western Union,Credit Card,T/T, L/C
Supply Ability :
10000 PCS 45days
Delivery Time :
10~30 days after the sample is paid
Packaging Details :
Standard export package, or can be customized
Type :
Gear Motor
Torque :
High Torque
Construction :
Permanent Magnet
Continuous current(a) :
customized
Voltage(v) :
5V~24V
Output shaft :
customizable
Reduction ratio :
customizable1:10~1:100
Directions :
CW/CCW
Step Angle :
18 degree
Description
25mm high torque micro geared stepper motor 5V geared stepper motors
for mounting we have two type standard.
High Torque Geared Dc Motor , 25mm 5V~24v Dc Geared Electric Motors SM25-048S-8118G
Mechanical Dimension:MM
Technical Features
NOTED:
Transmission Shaft can be made according to customer's requirement.
APPLICATIONS:
Home Applience Air-conditioning
Refrigerator Intelligent Sanitary
Automatic Door Lock CCTV Monitor
Electronic Instrument
Typical Applications
  • Saliva Analyzer
  • Blood Analyzer
  • Welding Machine
  • Intelligent Security Products
  • Fiber Fusion Splicer
  • Digital Electronics
Specifications
PRODUCT NAME 25mm geared stepper motor
MODEL SM25-048S-8118G
STARTING FREQUENCY 720PPS min. (AT 24V DC)
RESPONCE FREQUENCY 900 PPS min. (AT 24V DC)
DETENT TORQUE 600gf.cm
RESISTENCE 10Ω±10%
OPERATING TEMPERATURE RANGE -0~+55 ℃
OEM & ODM SERVICE
AVAILABLE
Product Detail Presentation
High Torque Geared Dc Motor , 25mm 5V~24v Dc Geared Electric Motors SM25-048S-8118GHigh Torque Geared Dc Motor , 25mm 5V~24v Dc Geared Electric Motors SM25-048S-8118G
Torque Curve For Reference
Type of Wire Connect
Motor input method with Pin type,FPC, PCB, Lead wire etc.
These can be customized according to customer needs.
Shaft Type
Out shaft standard as follows,also can customerized due to the user drawings
welcome to contact customer service for more types
  • Round Type : DIA3mm. 4mm. 5mm
  • D-cut Type: DIA3-D2.5 DIA4-D3 etc
  • Screw Type: M3 M4 M5 Serial
  • Trape Type
  • I-cut Type: DIA3-I2 DIA4-I3
  • Other Type: Shaft with a hole etc
Type of Fixture Cover
The regular models are shown in the figure, and the special sizes can be customized.
Tag:
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
VIC-TECH
Model Number :
SM25-048S-8118G
Certification :
ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1Unit
Price :
Contact Supplier
video