28BYG304
Certification :
RoHS
Place of Origin :
Jiangsu, China (Mainland)
MOQ :
1 Unit
Price :
Payment Terms :
T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability :
100000Units per month
Delivery Time :
15-30 work days
Packaging Details :
Standard export package, or can be customized
Step Angle(degrees) :
1.8°
Holding Torque :
1400g.cm
Phase :
2
Type :
Hybrid
Weight :
120g
Current / Phase :
0.5A
Voltage :
10V
Description
stepper motor NEMA11 2 phase hybrid stepper motor for Engraving Machine Medical Equipment
Our stepper motor series are: 20mm, 28mm, 35mm, 39mm, 42mm, 57mm, 60mm, 86mm, 110mm, 130mm. Two-phase, three-phase and four-phase hybrid stepping motor. The DC brushless motor range includes 42BLS, 57BL(S), 86BLS, and matching DC brushless drivers.
Motors can also be customized according to your needs
10v Small 2 Phase Hybrid  NEMA11 Stepper Motor For 28mm Engraving Machine Medical Equipment stepper motor 28BYG304
Mechanical Dimension:MM
Typical Applications
  • 3D Printer
  • Monitoring Equipment
  • Medical Machinery
  • Vending Machine
  • Engineering Vehicle
  • CNC Engraving Machine
  • ATM Machine
Specifications
Standard Operating Conditions
No. ITEM SPEC. REMARKS
1 Voltage 3.75 VDC
2 Source Voltage 24 VDC
Indicates the voltage that the power supplier applys to the driver circuit.
It is same as the rated voltage when motor is drived on a constant voltage model.
3 Phase 2 Phase
4 Rated Current 0.67 A /Phase Peak value when microstep
5 Exciting mode Bipolar Refer to drive circuit
6 Step angle 1.8 deg ±7%
7 Rotation CW/CCW
Electrical Characteristics
No. ITEM SPEC. TEST CONDITION REMARKS
1 Resistance 5.6±10%Ω At 20℃ Each phase
2 Inductance 4±20%mH At 1Hz,0.3 Vrms Each phase(Ref.)
3 Holding Torque
≥710 g.cm
710 g.cm min
4 Detent Torque
≤150 g.cm
150 g.cm max
5 Step Angle Accuary ±5%
Constant Current Driver/
12V/Two Phase on/Rated current/Speed:1pps
6 Slew Rate with no load ——
Source Voltage 24V/
Rated current//Half step
7 Pull-in rate with no load ——
Source Voltage 24V/
Rated current//Half step
8 Dielectric Strength
≤1 mA
1 mA max.
600VAC,1 second
9 Insulation Resistance
≥100 MΩ
100 MΩmin.
500VDC Between coil and endbells
10 Insulation class Coil class B
11 Temperature rise less than 80℃
Mechanical Characteristics
No. ITEM SPEC.
1 Outline Dimentions See in the technical drawing
2 Rotor Inertia 9 g.cm2
3 Weight About 0.11 kg
4 End play of the shaft 0.08mm@500g.f
5 Radial play of the shaft 0.02mm@500g.f
Environmental Performance
No. ITEM OPERATING
1 Operation environment conditions Ambient temperature -20℃~+50℃
Ambient Humidity 15~85%RH No condensation
2 Storage environment conditions Ambient temperature -30℃~+70℃
our company:
Lead time and packaging information:
Lead time for samples:
Standard motors in stock: within 3 days
Standard motors not in stock: within 15 days
Customized products: About 25~30 days (based on complexity of customization)
Lead time for building a new mold: generally about 45 days
Lead time for mass production: based on order quantity
Packaging:
Samples are packed in foam sponge with a paper box, shipped by express
If shipped by sea, product will be packed on pallets
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
VIC-TECH
Model Number :
28BYG304
Certification :
RoHS
Place of Origin :
Jiangsu, China (Mainland)
MOQ :
1 Unit
Price :
Contact Supplier