VSM15-816G 15mm micro metal gearmotor for 3D printer 5V DC metal geared motor
VSM15-816G is the use of diameter 15MM micro stepper motor and 10*12 precision metal reduction gearbox combination, the reduction ratio can be customized according to customer needs.
Precise control of the rotating position of the field.
5V DC Metal Geared Motor ,CW/CCW Directions Miniature Electric Motors With Gearbox VSM15-816G
Mechanical Dimension:MM
Typical Applications
  • Saliva Analyzer
  • Blood Analyzer
  • Welding Machine
  • Intelligent Security Products
  • Fiber Fusion Splicer
  • Digital Electronics
Specifications
PRODUCT NAME 15mm geared stepper motor
MODEL VSM15-816G
RESISTENCE 31Ω±7%
OPERATING TEMPERATURE RANGE -0~+55 ℃
OEM & ODM SERVICE
AVAILABLE
Product Detail Presentation
Torque Curve For Reference
Type of Wire Connect
Motor input method with Pin type,FPC, PCB, Lead wire etc.
These can be customized according to customer needs.
Shaft Type
Out shaft standard as follows,also can customerized due to the user drawings
welcome to contact customer service for more types
  • Round Type : DIA3mm. 4mm. 5mm
  • D-cut Type: DIA3-D2.5 DIA4-D3 etc
  • Screw Type: M3 M4 M5 Serial
  • Trape Type
  • I-cut Type: DIA3-I2 DIA4-I3
  • Other Type: Shaft with a hole etc
Type of Fixture Cover
The regular models are shown in the figure, and the special sizes can be customized.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Brand Name :
VIC-TECH
Model Number :
SM15-816G
Certification :
ROHS
Place of Origin :
China
MOQ :
1Unit
Price :
Contact Supplier