MPQ8632GL-12-Z
Certification :
RoHS
Place of Origin :
America
MOQ :
5000 PCS
Price :
Negotiable
Payment Terms :
L/C, D/A, D/P, T/T
Supply Ability :
40K PCS
Delivery Time :
2-3 DAYS
Packaging Details :
5000 PCS/Tape
Manufacturer :
Monolithic Power Systems Inc.
Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Product Number :
MPQ8632GLE-12-Z
Package :
Tape & Reel (TR)
Output Type :
Positive
Number of Outputs :
1
Input Voltage-Max :
18V
Input Voltage-Min :
2.5V
Output Voltage-Max :
13V
Output Voltage-Min :
0.611V
Output Current :
12A
Topology :
BUCK
Switching Frequency :
200kHz ~ 1MHz
Operating temperature :
-40°C ~ 125°C
Description
Datasheet:MPQ8632GL-12-Z
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 12A 21-PowerVFQFN
Features:
Wide Input Voltage Range o 2.7V to 16V
●Differential Output Voltage Remote Sense
●Programmable Accurate Current Limit Level
20A Output Current
●Proprietary Switching Loss Reduction Technique
●Adaptive COT for Ultrafast Transient Response
●Stable with Zero ESR Output Capacitor
Description:
TheMPQ8632GL-12-Z range with excellent load and line regulation.The MPQ8632GL-12-Z over a wide output current load range.TheMPQ8632GL-12-Z adopts internally compensated operates at high efficiencyoffers a very compact solution to achieve up to12A output current over a wide input supplyis a fully integrated, high frequency, synchronous buck converter. It
constant-on-time (COT) control mode thatprovides fast transient response and eases loop
stabilization.
Quick Detail:
Packaging Tape & Reel (TR)
Manufacturer Monolithic Power Systems Inc.
Manufacturer Product Number MPQ8632GL-12-Z
Description IC REG BUCK ADJUSTABLE 12A 21QFN
Detailed Description Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 12A 21-PowerVFQFN
Product Attributes:
TYPE
Category
Integrated Circuits (ICs)
Power Management (PMIC)
Mfr
Monolithic Power Systems Inc.
Package
Tape & Reel (TR)
Product Status
Active
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Buck
Output Type
Adjustable
Voltage - Input (Min)
2.5V
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.611V
Voltage - Output (Max) 13V
Frequency - Switching
600kHz ~ 1MHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
21-PowerVFQFN
Supplier Device Package
21-QFN (3x4)
Base Product Number
MPQ8632
Additional Resources:
ATTRIBUTE DESCRIPTION
Standard Package 5000
Data Picture:
The MPQ8632A is a fully integrated, highfrequency, synchronous buck converter. It offers a very compact solution to achieve up to 12A output current over a wide input supply range with excellent load and line regulation. The MPQ8632A operates at high efficiency over a wide output current load range. The MPQ8632A adopts internally compensated constant-on-time (COT) control mode that provides fast transient response and eases loop stabilization. The operating frequency is set easily to 600kHz, 800kHz, or 1000kHz with the MODE configuration, allowing the MPQ8632A frequency to remain constant regardless of the input/output voltages. The output voltage start-up ramp is controlled by an internal 1ms timer. It can be increased by adding a capacitor on TRK/REF. An open-drain power good(PGOOD) signal indicates the output is within its nominal voltage range. The PGOOD is clamped to around 0.7V with external pull-up voltage when the input supply fails to power the MPQ8633A. Fully integrated protection features include overcurrent protection (OCP), over-voltage protection (OVP), under-voltage protection (UVP), and overtemperature protection (OTP). The MPQ8633A requires a minimum number of readily available, standard, external components and is available in a QFN 3mm x 4mm package. FEATURES  Wide Input Voltage Range from 2.7V: o 2.7V to 16V with External 3.3V VCC Bias o 4 V to 16V with Internal Bias or External 3.3V VCC Bias  Differential Output Voltage Remote Sense  Programmable Accurate Current Limit Level  12A Output Current  Low RDS(ON) Integrated Power MOSFETs  Proprietary Switching Loss Reduction Technique  Adaptive COT for Ultrafast Transient Response  Stable with Zero ESR Output Capacitor  0.5% Reference Voltage over 0C to +70C Junction Temperature Range  1% Reference Voltage from -40C to +125C Junction Temperature Range  Selectable Pulse Skip or Forced CCM Operation  Excellent Load Regulation  Output Voltage Tracking  Output Voltage Discharge  PGOOD Active Clamped Low Level during Power Failure  Programmable Soft-Start Time from 1ms  Pre-Bias Start-Up  Selectable Switching Frequency from 600kHz, 800kHz, and 1000kHz  Non-Latch OCP, UVP, UVLO, Thermal Shutdown, and Latch-Off for OVP.  Output Adjustable from 0.6V to 90%*Vin, up to 5.5V Max.  Available in a QFN 3mm x 4mm Package APPLICATIONS  Telecom and Networking Systems  Server, Cloud-Computing, Storage  Base Stations  General Purpose Point-of-Load (PoL)  12V Distribution Power Systems  High-end TV  Game Consoles and Graphic Cards
Send your message to this supplier
Send Now
MPQ8632GL-12-Z Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.611V 1 Output 12A 16-PowerVFQFN
Ask Latest Price
Brand Name :
MPS
Model Number :
MPQ8632GL-12-Z
Certification :
RoHS
Place of Origin :
America
MOQ :
5000 PCS
Price :
Negotiable
Contact Supplier