LQ064V3DG01
Place of Origin :
KOREA
MOQ :
1
Price :
Pls contact email:sales1@megasourceel.com
Payment Terms :
T/T, Western Union,PAYPAL,BANK TRANSFER
Supply Ability :
1000
Delivery Time :
STOCK
Packaging Details :
STANDARD PACKING
Panel Type :
a-Si TFT-LCD , Panel
Panel Size :
6.4 inch
Resolution :
640(RGB)×480 , VGA
Display Mode :
TN, Normally White, Transmissive
Active Area :
130.56×97.92 mm
Outline :
161.3×117 mm
Surface :
Antiglare
Brightness :
350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio :
350:1 (Typ.)
Display Colors :
262K (6-bit)
Response Time :
8/21 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle :
70/70/40/70 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D)
Lamp Type :
2 pcs CCFL , Without Driver
Signal Interface :
Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , 31 pins
Input Voltage :
3.3/5.0V (Typ.)(VCC)
Operating Temperature :
-30 ~ 80 °C
Storage Temperature :
-30 ~ 80 °C
ROHS :
Pls contact us for LQ064V3DG01 details
Description
Model Number: LQ064V3DG01
LQ064V3DG01 6.4
LQ064V3DG01 6.4" LCD DISPLAY SHARP 640 x 480 COLOR TFT SHARP LCD 6.4 INCH
1,SHARP LQ064V3DG01 Mechanical Features
Panel Size : 6.4 inch
Dot Resolution : 640(RGB)×480 (VGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 124 PPI
Aspect Ratio : 4:3 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.068×0.204 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.204×0.204 mm (H×V)
Weight : 280g (Max.)
Surface : Antiglare
Active Area : 130.56×97.92 mm (H×V)
Outline Dimension : 161.3×117 mm (H×V)
Outline Depth : 12.0 (Typ.) mm
Holes & Brackets : Face mounting holes (4-Ф3.2) on bracket
Landscape or Portrait : Landscape type
Touch Panel : Without
2,SHARP LQ064V3DG01 Optical Features
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Brightness : 350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 350 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color : 262K (6-bit)
Response Time : 8/21 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle : 70/70/40/70 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D)
Viewing Direction : 6 o'clock
White color Chromaticity : Wx:0.313; Wy:0.329
3,SHARP LQ064V3DG01 Electronics Feature
Vertical Frequency : 60Hz
Reverse Scan : Yes (U/D, L/R)
Total Power Consumption : 4.7W
4,SHARP LQ064V3DG01 Backlight System
Lamp Position : Edge light type (Bottom side)
Lamp Type : CCFL
Lamp Amount : 2 pcs
Lamp Shape : Straight
Lamp Life Time : 50K(Typ.) (Hours)
Lamp Voltage : 370±40V
Lamp Current : 10.0±1.0mA