AT065TN14
MOQ :
1 PCS
Price :
Pls Contact sales team
Packaging Details :
MODULE
Delivery Time :
stock
Payment Terms :
T/T , Paypal, Western Union ,Escrow etc.
Supply Ability :
1000
Model number :
AT065TN14
Size :
6.5"
Panel Type :
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution :
800(RGB)×480 , WVGA
Description
AT065TN14,InnoLux Display,6.5inch,InnoLux LCD
INNOLUX AT065TN14 Application Features
Basic Information : Brand Name Model Name Type Model Alias
Innolux 6.5 AT065TN14 a-Si TFT-LCD , LCM -
Maximum Ratings : RoHS Operating Temperature Storage Temperature Vibration Level
Innolux 6.5 -30 ~ 85 °C -30 ~ 85 °C -
Application :
  • Innolux 6.5
Typical Features :
  • Innolux 6.5
Remarks : 2 in 1 FPC
INNOLUX AT065TN14 Mechanical Features
Screen Size : 6.5 inch
Pixel Features : Pixel Number Pixel Format Dot Pitch (H×V) Pixel Pitch (H×V)
800(RGB)×480 (WVGA) RGB Vertical Stripe 0.05975×0.1598 mm 0.17925×0.1598 mm
Mechanical Size : Display Area (H×V) Bezel Opening (H×V) Overall Dimension (H×V) Overall Depth
143.4×76.7 mm 146.2×78.7 mm 155.2×89.4 mm 5.5±0.2 mm
Outline Features : Form Shape Aspect Ratio (H:V) Orientation Shape Style
Flat Rectangle Display 17:9 Landscape type -
Other Spec : Mass Panel Cover Surface Treatment
127g (Typ.) - Antiglare
INNOLUX AT065TN14 Optical Features
Basic Information : Luminance Work Mode Contrast Ratio
400 cd/m² (Typ.) TN, Normally White, Transmissive 500:1 (Typ.) (Transmissive)
Good View at Viewing Angle Response Time
6 o'clock 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) 10/15 (Typ.)(Tr/Td) (ms)
Dispaly Color : Gamut Support Color Color Coordinate
White Uniformity : 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points)
INNOLUX AT065TN14 Electronics Features
Refresh Rate : 60Hz
Reverse Scan : Yes (U/D, L/R)
Time Controller (T-CON) : Embedded T-CON
INNOLUX AT065TN14 Backlight Features
Back-light Features: Type Position Life(Hours) Amount Shape Replacement
WLED Edge light type 20K(Min.) 3S8P Array -
WLED Electrical : Input Voltage Input Current Power Consumption
9.3V (Typ.) 160mA (Typ.) 1.45W (Typ.)
Interface Features : WLED Driver State Physical Type Interface Position
No Included in panel signal interface -
INNOLUX AT065TN14 Interface Features
Signal Electrical : Input Voltage Input Current Power Consumption
3.3/10.4/16.0/-7.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) 4.0/20.0/0.6/0.6mA (Typ.)(DIDD/AIDD/IGH/IGL) 0.24W (Typ.)
Voltage for Display Signals : 0≤VIL≤0.3DVDD; 0.7DVDD≤VIH≤DVDD
Interface Features : Signal Type Physical Type Interface Position
Parallel RGB (1 ch, 8-bit) FPC -
Interface Detail : Brand Name Model Name Amount Pins Pin Pitch Pin Configuration
1 pcs 50 pins 0.5 mm
DRGB-50P1C8B-115A
INNOLUX AT065TN14 Packing Features
Package Box : Amount Weight Size (L×W×H)
50 pcs / box 9.09±0.045 Kgs 530×350×255 mm (L×W×H)
Send your message to this supplier
Send Now
Innolux 6.5" AT065TN14 LCD Display Screen Panel+Touch