LB190E01-SL01
MOQ :
1 Pcs
Price :
Pls Contact sales team
Packaging Details :
Standard Packaging
Delivery Time :
stock
Payment Terms :
T/T , Paypal, Western Union ,Escrow etc.
Supply Ability :
2000
Panel Model :
LB190E01-SL01
Brand :
LG
Size :
19.0 inch
Resolution :
1280×1024
Description
LB190E01 (SL)(01)1280*1024 LG Display 19 inch LCD Display 60 days warranty
1,LB190E01-SL01 Basic Information
Panel Model LB190E01-SL01
Panel Brand LG Display
Descrition a-Si TFT-LCD ,19.0 inch, 1280×1024
Panel Type a-Si TFT-LCD
Model Alias LB190E01 (SL)(01)
Operating Temperature 0 ~ 50 °C
Storage Temperature -20 ~ 60 °C
2 ,LB190E01-SL01 Mechanical Features
Dot Resolution 1280(LCR)×1024 (SXGA)
Pixel Configuration LCR Vertical Stripe
Pixel Density 86 PPI
Aspect Ratio 5:4 (H:V)
Form Factor Flat Rectangle Display
Dot Pitch 0.098×0.294 mm (H×V)
Pixel Pitch 0.294×0.294 mm (H×V)
Weight 2.59/2.70Kgs (Typ./Max.)
Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Active Area 376.32×301.056 mm (H×V)
Bezel Area 380.3×305.0 mm (H×V)
Outline Dimension 396×324 mm (H×V)
Outline Depth 16.5/20.5 (Typ./Max.) mm
Holes & Brackets Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel
Landscape or Portrait Landscape type
Touch Panel Without
3, LB190E01-SL01 Optical Features
Display Mode IPS, Normally Black, Transmissive
Brightness 1000 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 900 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color Grayscale (8-bit)
Response Time 11/14 (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Viewing Direction Symmetry
White color Chromaticity Wx:0.272; Wy:0.313
Sunlight Readable Y
4,LB190E01-SL01 Electronics Feature
Vertical Frequency 60Hz
Reverse Scan No
Total Power Consumption 35.05W (Typ.)
5,LB190E01-SL01 Backlight System
Lamp Position Edge light type (Top and Bottom)
Lamp Type CCFL
Lamp Amount 6 pcs
Lamp Shape Straight
Lamp Life Time 45K(Min.) (Hours)
Lamp Voltage 655/675/790V (Min./Typ./Max.)
Lamp Current 3.0/7.0/7.5mA (Min./Typ./Max.)
Lamp Operating Frequency 40/70KHz (Min./Max.)
Lamp Startup Voltage 1050/1250V (Max.)(Ta=+25/0℃)
Lamps Power Consumption 28.35/31.19W (Typ./Max.)
Interface Type Connector
Lamp Driver Board No
6,LB190E01-SL01 Signal Interface
Signal Category LVDS
Signal Class LVDS (2 ch, 8-bit)
Input Voltage for Panel 12.0V (Typ.)
Input Current for Panel 462mA (Typ.)
Panel Power Consumption 5.54W (Typ.)