N070LGE-L21
MOQ :
N133I6-L02
Price :
Pls Contact sales team
Packaging Details :
Standard Packaging
Delivery Time :
2-3 days
Payment Terms :
T/T , Paypal, Western Union Escrow etc.
Supply Ability :
5000
Panel Type: :
a-Si TFT-LCD, Panel
Display Mode: :
TN, Normally White, Transmissive
Surface: :
Glare (Haze 8%), Harding coating (3H)
Contrast Ratio: :
750:1 (Typ.)
Resolution: :
1024(RGB)*600 WSVGA
Suit for :
replacement screen for android tablet
Description
quick details:
CHIMEI 7.0 inch 40PIN HD TFT LCD Screen N070LGE-L21 1024(RGB)*600 WSVGA FOR replacement screen for android tablet
CHIMEI 7.0 inch TFT LCD Screen
Panel Brand: CHIMEI INNOLUX
Panel Model: N070LGE-L21
Panel Type: a-Si TFT-LCD, Panel
Panel Size: 7.0 inch
Resolution: 1024(RGB)*600, WSVGA
Display Mode: TN, Normally White, Transmissive
Surface: Glare (Haze 8%), Harding coating (3H)
Brightness:350 cd/m2 (Typ.)
Contrast Ratio: 750:1 (Typ.)
Display Color: 262K (6-bit)
Response Rime: 5/15 (Typ.) (Tr/Td) (ms)
Viewing Angle: 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Frequency: 60Hz
Lamp Type: WLED
Signal Interface: LVDS (1 ch, 6/8-bit)
Input Voltage: 3.3/11.14V (Typ.) (VDD/AVDD)
RoHS 7.0 inch 40PIN HD LCD Panel Types  N070LGE-L21 1024(RGB)*600 WSVGA
Application: All MP4 PMP Panel, All Netbook PC Panel
Model
N070LGE-L21
Size 7.0"
Resolution (pixel)
Active Area(mm)
Pixel Pitch (mm)
0.360x0.360
Display Mode
TM with Normally White
Uniformity(%)
80
NTSC(%)
50
Color Depth
16.7M
Viewing Angle (R/L/U/L)
50/70/70/70
Brightness (cd/m²) 250
Contrast Ratio 750:1
Response Time (ms) 20(on+off)
Outline Dimension (mm)
Weight (g)
TBD
Light Source
LED
Temperature Range
operating: -20 to +70°C
storage: -30 to +80 °C