B156XTN03.5
MOQ :
1 Pcs
Price :
Pls Contact sales team
Packaging Details :
Standard Packaging
Delivery Time :
1 day
Payment Terms :
T/T , Paypal, Western Union ,Escrow etc.
Supply Ability :
1000
Panel Size :
15.6 INCH
Resolution :
1366(RGB)×768 , WXGA
Brightness :
200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio :
400:1 (Typ.)
Input Voltage :
3.3V (Typ.)
Response Time :
8 (Typ.)(Tr+Td)
Description
Purchase B156XTN03.5 AUO LAPTOP 15.6" LCD LED Display Screen WXGA HD 1366(RGB)×768 , WXGA
Model Number:B156XTN03.5
Specification for B156XTN03.5 AUO LAPTOP 15.6" LCD
1,AUO B156XTN03.5 Basic Information
Panel Brand : Purchase B156XTN03.5 AUO LAPTOP 15.6
Panel Model : B156XTN03.5
Panel Type : a-Si TFT-LCD , Panel
Application :
Purchase B156XTN03.5 AUO LAPTOP 15.6
Operating Temperature : 0 ~ 50 °C
Storage Temperature : -20 ~ 60 °C
RoHS : Purchase B156XTN03.5 AUO LAPTOP 15.6
Specific Feature :
Purchase B156XTN03.5 AUO LAPTOP 15.6Purchase B156XTN03.5 AUO LAPTOP 15.6
Remarks : eDP1.2
2,AUO B156XTN03.5 Mechanical Features
Panel Size : 15.6 INCH
Dot Resolution : 1366(RGB)×768 (WXGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 100 PPI
Aspect Ratio : 16:9 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.084×0.252 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.252×0.252 mm (H×V)
Weight : 350g (Max.)
Surface : Antiglare, Hard coating (3H)
Active Area : 344.232×193.536 mm (H×V)
Outline Dimension : 359.5×223.8 mm (H×V)
Outline Depth : 3.2 (Max.) mm
Shape Style : Slim (PCBA Flat, Depth ≤3.2mm)
Holes & Brackets : Face mounting holes (8 pcs) on up, down slugs
Landscape or Portrait : Landscape type
3,AUO B156XTN03.5 Optical Features
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Brightness : 200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 400 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color : 262K (6-bit)
Color Gamut : 45% NTSC (CIE1931)
Response Time : 8 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle : 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Viewing Direction : 6 o'clock
White color Chromaticity : Wx:0.313; Wy:0.329
White Variation : 1.25/1.60 (Max.)(5/13 points)
4,AUO B156XTN03.5 Electronics Feature
Vertical Frequency : 60Hz
Reverse Scan : No
Total Power Consumption : 3.65W (Max.)
5,AUO B156XTN03.5 Backlight System
Lamp Position : Edge light type
Lamp Life Time : 15K(Min.) (Hours)
Interface Type : Included in panel signal interface
Lamp Driver Board : Embedded (LED Driver)
Lamp Driver Board : 5.0/12.0/21.0V (Min./Typ./Max.)
Lamp Driver Board : 2.8W (Max.)
6,AUO B156XTN03.5 Signal Interface
Signal Category : eDP
Signal Class : eDP (1 Lane)
Input Voltage for Panel : 3.3V (Typ.)
Input Current for Panel : 260mA (Max.)
Panel Power Consumption : 0.85W (Max.)
Interface Type : Connector
Interface Position : Purchase B156XTN03.5 AUO LAPTOP 15.6
Detail picture for AUO LAPTOP 15.6" LCD LED Display Screen WXGA HD 1366(RGB)×768 , WXGAPurchase B156XTN03.5 AUO LAPTOP 15.6
Send your message to this supplier
Send Now