Laptop LCD screen fit B156XW04 V.7 V.8 N156BGE-EA2 EB1 EB2 LTN156AT37 15.6" eDP
Model number: B156XW04 V.7
Specification for AUO B156XW04 V.7
1,AUO B156XW04 V7 Basic Information
Panel Brand : Laptop LCD screen fit B156XW04 V.7 V.8 N156BGE-EA2 EB1 EB2 LTN156AT37 15.6
Model Alias : B156XW04 V.7
Panel Type : a-Si TFT-LCD , Panel
Application :
Laptop LCD screen fit B156XW04 V.7 V.8 N156BGE-EA2 EB1 EB2 LTN156AT37 15.6
Operating Temperature : 0 ~ 50 °C
Storage Temperature : -20 ~ 60 °C
RoHS : Laptop LCD screen fit B156XW04 V.7 V.8 N156BGE-EA2 EB1 EB2 LTN156AT37 15.6
Specific Feature :
2,AUO B156XW04 V7 Mechanical Features
Panel Size : 15.6INCH
Dot Resolution : 1366(RGB)×768 (WXGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 100 PPI
Aspect Ratio : 16:9 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.084×0.252 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.252×0.252 mm (H×V)
Weight : 420g (Max.)
Surface : Antiglare, Hard coating (3H)
Active Area : 344.232×193.536 mm (H×V)
Bezel Area : 346.2×195.5 mm (H×V)
Outline Dimension : 359.5×223.8 mm (H×V)
Outline Depth : 3.8 (Max.) mm
Shape Style : Flat (PCBA Flat, Depth 3.4~4.0mm)
Holes & Brackets : Face mounting holes (8 pcs) on up, down slugs
Landscape or Portrait : Landscape type
Touch Panel : Without
3,AUO B156XW04 V7 Optical Features
Display Mode : TN, Normally White, Transmissive
Brightness : 200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 400 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color : 262K (6-bit)
Color Gamut : 45% NTSC (CIE1931)
Response Time : 8 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle : 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D)
Viewing Direction : 6 o'clock
White color Chromaticity : Wx:0.313; Wy:0.329
White Variation : 1.25/1.60 (Max.)(5/13 points)
4,AUO B156XW04 V7 Electronics Feature
Vertical Frequency : 60Hz
Reverse Scan : No
Total Power Consumption : 3.7W (Max.)
5,AUO B156XW04 V7 Backlight System
Lamp Position : Edge light type
Lamp Type : WLED
Lamp Life Time : 15K(Min.) (Hours)
Interface Type : Included in panel signal interface
Lamp Driver Board : Embedded (LED Driver)
Lamp Driver Board : 6.0/12.0/21.0V (Min./Typ./Max.)
Lamp Driver Board : 2.8W (Max.)
6,AUO B156XW04 V7 Signal Interface
Signal Category : eDP
Signal Class : eDP (1 Lane)
Input Voltage for Panel : 3.3V (Typ.)
Input Current for Panel : 250mA (Max.)
Panel Power Consumption : 0.9W (Max.)
Interface Type : Connector
7,AUO B156XW04 V7 Packing Form
Box Size : 480×341×302 mm (L×W×H)
Detail picture for B156XW04 V.7 Laptop LCD screen
Send your message to this supplier
Send Now