KCB060VG1CB-G60
MOQ :
1 Pcs
Price :
Pls Contact sales team
Packaging Details :
Standard Packaging
Delivery Time :
stock
Payment Terms :
T/T , Paypal, Western Union ,Escrow etc.
Supply Ability :
1000
Panel Size :
6.0 inch
Resolution :
640(RGB)×480 , VGA
Brightness :
70 cd/m² (Typ.)
Description
6.0inch 640(RGB)×480 , VGA KCB060VG1CB-G60 Kyocera
Specification for 6.0inch 640(RGB)×480 , VGA KCB060VG1CB-G60 Kyocera
1,Kyocera KCB060VG1CB-G60 Basic Information
Panel Brand : 6.0 inch 640(RGB)×480 , VGA KCB060VG1CB-G60 Kyocera
Panel Model : KCB060VG1CB-G60
Panel Type : CSTN-LCD , Panel
Application :
Operating Temperature : -10 ~ 70 °C
Storage Temperature : -30 ~ 80 °C
RoHS : 6.0 inch 640(RGB)×480 , VGA KCB060VG1CB-G60 Kyocera
Specific Feature :
2,Kyocera KCB060VG1CB-G60 Mechanical Features
Panel Size : 6.0 inch
Dot Resolution : 640(RGB)×480 (VGA)
Pixel Configuration : RGB Vertical Stripe
Pixel Density : 134 PPI
Aspect Ratio : 4:3 (H:V)
Form Factor : Flat Rectangle Display
Dot Pitch : 0.063×0.189 mm (H×V)
Pixel Pitch : 0.189×0.189 mm (H×V)
Weight : 137g (Typ.)
Active Area : 120.94×90.7 mm (H×V)
Bezel Area : 124.9×94.7 mm (H×V)
Outline Dimension : 154.5×106 mm (H×V)
Outline Depth : 6.7 (Typ.) mm
Landscape or Portrait : Landscape type
Touch Panel : Without
3,Kyocera KCB060VG1CB-G60 Optical Features
Display Mode : STN, Normally Black, Transmissive
Brightness : 70 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio : 20 : 1 (Typ.) (Transmissive)
Display Color : Color ()
Response Time : 650 (Typ.)(Tr+Td)
Viewing Angle : 45/45/35/20 (Typ.)(CR≥2) (L/R/U/D)
White color Chromaticity : Wx:0.300; Wy:0.320
4,Kyocera KCB060VG1CB-G60 Electronics Feature
Vertical Frequency : 75Hz
Reverse Scan : No
5,Kyocera KCB060VG1CB-G60 Backlight System
Lamp Position : Edge light type
Lamp Type : CCFL
Lamp Amount : 1 pcs
Lamp Shape : Straight
Lamp Life Time : 10K(Typ.) (Hours)
Lamps Power Consumption : 1.280W (Typ.)
6,KCB060VG1CB-G60 Signal Interface
Input Voltage for Panel : 3.3V (Typ.)
7,Kyocera KCB060VG1CB-G60 Packing Form
Standard factory A grade packing .
Detail picture for 6.0 inch 640(RGB)×480 , VGA KCB060VG1CB-G60 Kyocera
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Place of Origin :
Japan
Brand Name :
Kyocera
Certification :
RoHS Compliant
Model Number :
KCB060VG1CB-G60
MOQ :
1 Pcs
Price :
Pls Contact sales team
Contact Supplier