6.8L Self Contained Air Breathing Apparatus Fangzhan RHZK6.8/30
The main technical parameters
Model
L
Mpa
Max-L
L/min
Rlarm-Mpa
min
Kg
Packing cm
RHZK-5/30
5
5~6
50
≤12
77×30×48
RHZK-6/30
6
5~6
60
≤14
77×30×48
RHZKF-2/30
2
20
≤4
RHZKF-3/30
3
30
≤4.5
RHZKF-6.8/30
6.8
60
≤8.5
RHZKF-6.8X2/30
13.6
120
≤14.5
RHZKF-9/30
9
90
≤11.5
SCBA structure, technical description
Cylinder
Storage of gas cylinders was used compressed air for human breathing high pressure containers, storage gas rated pressure 30MPa, Cylinder volume 6L.
Bottles of the first valve
its structured in two ways:
  1. external thread, thread size W21.8mm × 1 / 14 of inch thread connector.
  2. internal thread, thread of M22 × 1.5 or G5 / 8 "(14 teeth / inch) connector, commonly used at present for G5 / 8" (14 teeth / inch) thread.
Regulator
Decompression valve is the high-pressure gas into a constant output pressure of 0.7MPa for the valve after the gas supply device.
Back care
high-pressure pipe, pressure display and alarm device
High pressure rubber hose, Pressure arrange:0~400bar
Alarming Pressure: 40~60bar
Full Face mask
Fangzhan brand breathing apparatus Series:
Model RHZK6/30 RHZK6.8/30
Working pressure 300bar 300bar