500A Diesel Silent Power Generation Electric Welding Machine RZDH500A For Generator Welding
Characteristic:
Output current 500A, welding thickness 0.8-15mm
Equipped with current overcurrent protection and unit overload short circuit protection
LCD control, all-round monitoring and protection, easy to operate
It Can Be welded Or Used Separately As a Generator
Specification
Unit model
RZDH-500A
Engine
Engine model
4BT3.9-G1
Rated speed
1500r/min
Displacement (L)
3.9L
Startup mode
DC12V electric motor start
TIype
In line, direct injection
Air intake mode
Natural inspiration
Stroke
4
Number of cylinders
4
Cylinder diameter / stroke
102*120mm
Fuel consumption rate
≤198g/KW.h
Alternator
Phase number
Three-phase
Rated power
30KW
Rated speed
1500r/min
Rated frequency
50HZ
Rated voltage
400V
Rated power factor
0.8(lagging)
Phase number and connection method
Three phase four wire star connection
Voltage regulation mode
AVR automatic
Insulation grade
H
Electric welding machine
Rated no-load voltage
68V
Rated load voltage
39.2V
Rated load current
500A
Power factor (COS φ)
0.8
Crew
Tank capacity
80L
Overall dimensions
1800*900*1300mm/2500*1500*1850(With Trailer)
weight
720kg/770kg(With Trailer)
Packing & Delivery
Company Profile
FAQ
1. who are we?
about 5-10 people in our office.
2. MOQ
3.How can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production; Always final Inspection before shipment;
4. Payment:
5.Sample Issue
Once price and order confirmed, we will be glad to send you the required samples for acceptance.
6.what services can we provide?
a. There would be English manual or guide video that show you how to use machine.
b. If any problem with machine after received,parts can be provided within warranty period.
c. Video technical support, Online support.
system manager, anyway we will try our best to help with the inquiry.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Place of Origin :
China
Brand Name :
RoTrunk
Condition :
New
Type :
Submerged Arc Welding Equipment
Video outgoing-inspection :
Provided
Machinery Test Report :
Provided
Contact Supplier