All Copper Strip Connection Dual Module Mig Welding Machine NBC-500ZT for Industrial
Specification
item
value
Material / Metal Processed
Carbon steel
Rated Voltage
380V
Wire Melting Type
Spray Transfer
Max. Load Power Capacity
25KVA
Rated Output Current (MIG)
500A
Rated output voltage
39V
Rated Duty Cycle @40°C (MIG)
60%
Wire Feeding Speed
15m/min
Condition
New
Place of Origin
China
Dimensions
630X310X500 mm
Usage
Heavy structure installation
Weight (KG)
50KG
Warranty
1 Year
Key Selling Points
Long Service Life
Applicable Industries
Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Construction works
Machinery Test Report
Provided
Video outgoing-inspection
Provided
Feature
Wire Feeder
Protection level
IP21S
Insulation class
F
Frequency
50/60HZ
Duty Cycle
60%
After-sales Service Provided
Video technical support, Online support, Free spare parts
Packing & Delivery
Company Profile
FAQ
1. who are we?
2. how can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production;
Always final Inspection before shipment;
3.what can you buy from us?
Hardware tools,Machinery manufacturing
4. why should you buy from us not from other suppliers?
5. what services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB,CIF;
Accepted Payment Type: T/T;
Language Spoken:English,Chinese
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Material / Metal Processed :
Carbon steel
Rated Input Voltage :
380 V
Wire Melting Type :
Spray Transfer
Max. Load Power Capacity :
25KVA
Rated Output Current (MIG) :
500A
Rated Output Voltage (MIG) :
39 V