QV1206P471KT101
Place of Origin :
China
Certification :
UL,VDE,CSA
MOQ :
10000pcs
Price :
Negotiable
Packaging Details :
1000pcs/plate
Delivery Time :
5-7 Days
Payment Terms :
T/T,Paypal, Western Union
Supply Ability :
1000000PCS/Month
Part Number :
1206 Series
inch (mm) External Dimension L×W :
1206 0.12×0.06 (3.2×1.6)
Max. Working Voltage :
Dc : 385V Ac : 300V
Varistor Voltage @1mA DC :
470±10%
Peak Current (8/20μs) :
IP : 100 (A)
Max. Clamping Voltage (8/20μs) :
Vc : 775 (V)
Typical Capacitance @1MHz :
Cp : 150- 5(J)
Operation Ambient Temperature :
-40~+125℃
Description
QV1206P471KT101 SMD Series Surface Mount Piezoresistive Device Anti-Lightning Surge
Product Description:
SMD Varistor Device is a kind of Surface Mounted Device Varistor specially designed for ESD protection. It provides excellent protection against lightning surges, transients, and other high-energy disturbances. It features tolerance of Varistor Voltage of ±10% and ±15%, external dimension of 1206 0.12×0.06 (3.2×1.6) and 1812 0.18×0.12 (4.5×3.2), max. working voltage of DV 5.5V-85V and AC 4V-60V, and peak current of 20- 1200 (A) according to the part number of QV0402~2220H Series. It is perfectly suited for a variety of applications including consumer electronics, automotive electronics, medical equipment, industrial electronics, etc.
Features:
  • Product Name: SMD Chip Varistor
  • Part Number: QV0402~2220H Series
  • Size: 0402- 2220
  • Max. Working Voltage: DV : 5.5V-85V AC : 4V-60V
  • Peak Current (8/20μs): IP : 20- 1200 (A)
  • Element: SMD Varistor Element
  • Device: Surface Mounted Varistor Device
  • Type: Surface Mounted Device Varistor
Technical Parameters:
Parameter Value
Product Name SMD Chip Varistor
Max. Working Voltage (DC/AC) DV: 5.5V~85V AC: 4V~60V
Varistor Voltage @1mA DC 12V~102V
Tolerance of Varistor Voltage ±10% ±15%
Typical Capacitance @1MHz Cp: 150~5J
External Dimension (inch/mm) 1206: 0.12″×0.06″ (3.2×1.6) 1812: 0.18″×0.12″ (4.5×3.2)
Size 0402~2220
Max. Clamping Voltage (8/20μs) Vc: 24~175V IP: 20~5A
Applications:
Lin Kun SMD Varistor Element - Surface Mount Varistor Device
Customization:
SMD Varistor
  • Brand Name: Lin Kun
  • Model Number: SMD Surface Mount Varistors
  • Place of Origin: China
  • Certification: UL,VDE,CSA
  • Minimum Order Quantity: 4000/3000/2000pcs/plate
  • Price: Negotiable
  • Packaging Details: 4000/3000/2000pcs/plate
  • Delivery Time: 5-7 Days
  • Payment Terms: T/T,Paypal, Western Union
  • Supply Ability: 1000000PCS/Month
  • inch (mm) External Dimension L×W: 1206 0.12×0.06 (3.2×1.6) 1812 0.18×0.12 (4.5×3.2)